Koton’da işçi kıyımı..!

Dev giyim mağazası Koton’da çalışan yaklaşık 40 işçi, Koop-İş Sendikası’na üye oldukları için herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin işten atıldı

Koton’da çalışan yaklaşık 40 işçi, Koop-İş Sendikası’na üye oldukları ya da işçilerin açtıkları istagram hesabını takip ettikleri için herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin işten atıldı. Koop-İş Sendikası yaptığı açıklamada Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunan Koton mağazaları önünde basın açıklamaları gerçekleştirileceğini belirtti. Koton’un bu sendika ve işçi düşmanı tutumu sosyal medyada da #HaksızlıkKOTON’da etiketiyle yapılan paylaşımlarla gündemleşti.

Yaklaşık 6 bin 500 işçinin çalıştığı dev giyim mağazası Koton’da işten çıkarılan işçilerden bazılarına bildirim telefondan aranarak yapıldı!

Koop-iş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamıza üye olan Koton mağazaları işçileri, işverenin acımasız ve hukuksuz tavrıyla, yazılı bildirim olmaksızın bir telefonla işten çıkarılıyor. Binlerce üyemiz gibi Koop-İş’e güvenen, inanan Koton işçileri anayasal, yasal haklarını kullanamıyor. İşveren, onlara örgütlü olmayı, insanca, özgürce yaşamayı reva görmüyor” denildi.

Koton işçilerinin bu baskılardan yılmayacağı belirtilen açıklamada, işçilerin sendikaya üye olmaya devam edeceği, dayatılan düzene razı olmayacağı ifade edildi. Açıklamada, “Hep birlikte mücadele edeceğiz ve bu anlayışa teslim olmayacağız. Koop-İş Sendikası sonuna kadar Koton işçileriyle birlikte olacak, mücadele edecektir” denildi.

Koop-İş Sendikası İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere Koton mağazalarının yer aldığı tüm şehirlerde basın açıklamaları yapacağını duyurdu.