Kolombiya’da on binlerce kişi “barış” için yürüdü..!

Kolombiya’da hükümet ile FARC arasında imzalanan ancak referandumla reddedilen barış anlaşması için on binlerce kişi ülkenin çeşitli kentlerinde sokağa çıktı

Kolombiya’da on binlerce kişi, referandumda sadece 63 bin oy farkla reddedilen barış anlaşmasına destek vermek için ülkenin çeşitli kentlerinde yürüyüşler düzenledi.

Yürüyüşlerde Kolombiya hükümetine ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) örgütüne “savaşa dönülmemesi” çağrısı yapıldı.

14 kentte yapılan yürüyüşler öğrenciler tarafından sosyal medyada organize edildi. Yürüyüşlere toplam 26 üniversite destek verdi. Başkent Bogota’da barış yürüyüşüne katılanlar, mumlar ve beyaz bayraklar taşıdı.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, FARC’la ateşkesin ay sonuna kadar geçerli olacağını açıklamıştı. Ancak 31 Ekim’den sonra barış sürecinin nasıl ilerleyeceği ve ateşkesin uzatılıp uzatılmayacağı ise belirsiz.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, referandumda “Hayır” cephesinin lideri olan selefi Alvaro Uribe ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Santos görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kolombiya’da çok yaklaştıkları barışın mutlaka tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Alvaro Uribe ise nüfusun yarısını değil herkesi tatmin edecek bir barış anlaşmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Uribe, barış anlaşmasında FARC’a fazla taviz verildiğini vurguluyor.

Bogota yönetiminin müzakere heyeti FARC’la görüşmeleri sürdürmek için Küba’nın başkenti Havana’ya gitti.