Kızıltepede 22 kişiyi infaz eden JİTEM sanıkları beraat etti..!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 insanın zorla kaybedilmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Kızıltepe JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 19. duruşmasında mahkeme kararı açıkladı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada mahkeme; davanın gözaltında kaybetme ve yargısız infaz suçları yönünden zaman aşımından düşmesine, örgüt yöneticiliği ve üyeliğiyle suçlanan sanıkların da beraatına karar verdi.

DAVA ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞÜRÜLDÜ

Böylece sanıklardan emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu “örgüt kurma ve yönetme” suçundan beraat etti.

Diğer sanıklar Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ile dönemin köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir de Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi uyarınca kendilerine isnat edilen “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasından beraat etti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında görülen 18. duruşmada iddia makamı mütalaasında, ‘zaman aşımı’ndan dolayı davanın düşürülmesini istemişti. Mahkeme, davanın zaman aşımından düşmesine ve sanıkların beraatına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz 2014 tarihli iddianame ile açılmış olan davada 1992-96 yılları arasında Kızıltepe’de yasadışı keyfi infaz edilen ve zorla kaybedilen 22 kişinin akıbeti soruluyordu.

Dava kapsamında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılanıyorlardı.HDP: Katilleri aklamaktan vazgeçin..!

HDP Milletvekili Halkların Demokratik Partisi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen tüm sanıkların beraat ettiği Kızıltepe JİTEM davası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başaran, “Bu tutum ve alınan kararlar ülkenin insan hakları ve hukukunun da berbat karnesidir. Bu karar sadece vicdana değil tüm hukuki ilkelere aykırıdır. Yargının bu tür kararlarda ısrar etmesi, ülkenin sürüklendiği karanlığı artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Katilleri aklamaktan vazgeçin”

Başaran’ın açıklamaları şöyle;

“Kolluk güçlerine uygulanan sistemli cezasızlık, sadece işkence gören veya katledilen insanların ve yakınlarının, Kürt halkının, adalet arayan vatandaşın değil, başta Adalet Bakanı olmak üzere tüm yargı kurumlarının da sorunudur. “İşkence insanlık suçudur ve zaman aşımına tabi değildir” ifadesini dillerinden düşürmeyen yetkililer, gözaltında kaybetme politikasını uygulayanların, işkence ve kötü muamele emirlerini verenlerin yargı önünde hesap vermemelerine bir tek söz söylememektedir.”

“90’lı yıllarda ülkenin çeşitli illerinde Kürt halkına karşı işlenen cinayetlerle ilgili hemen hemen tüm dosyalarda, sanıklar için skandal yargılamalar yapılmış, cezasızlık esas işleyiş haline gelmiştir. Bugün Kızıltepe JİTEM davasında da buna tanıklık edilmiştir” diyen Başaran, “Yargı makamlarına bir kez daha sesleniyoruz. Adalet bir gün hepiniz için gerekli olacaktır. Katilleri cezalandırmayan, adeta ödüllendiren sözde yargılamalarınız, adalet anlayışını her seferinde bir kez daha yerle bir etmektedir. Katilleri aklamaktan ve sistemli hale getirdiğiniz cezasızlık uygulamalarınızdan bir an önce vazgeçin”