Kız çocukları eğitim dışına itiliyor..!

Eğitim Sen tarafından açıklanan Eğitimde Cinsiyet Eşitsizliği Değerlendirme Raporu, eğitimde giderek derinleşen cinsiyet ayrımcılığını gözler önüne seriyor. Kız çocuklarının eğitimin dışına itildiği, öğrencilere hurafelerle dolu ve kadını ötekileştiren müfredatların dayatıldığı belirtilen rapor, önümüzdeki 4+4+4 sisteminden daha kötü sonuçların bizi beklediğinin habercisi.

Eğitim Sen “2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Değerlendirme Raporu”nu açıkladı. Hükümet tarafından bizzat toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleştirildiği, kadını eve hapseden uygulamaların yasal kılıflara büründürüldüğüne dikkat çekilen raporda, bu eşitsizliği önlemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığının çocuk istismarını meşrulaştıran, karma eğitimi ortadan kaldıran uygulamalarına ve müfredatta kadını aşağılayan pratiğine bu yıl da devam ettiği ifade edildi. Rapor, 2015-2016 eğitim döneminin 2. yarısındaki cinsel şiddet vakaları eğitimin durumunu gözler önüne seriyor. Olaylardan bazıları şöyle; “Aksaray/Osman Gazi Anadolu Lisesinde okuyan kız öğrenci E.Z.Y. (16) sevgilisi Samet E. (18) tarafından otomatik tüfekle okul bahçesinde vuruldu. Kayseri’de matematik öğretmeni tarafından tecavüze uğrayan 12’nci Sınıf Öğrencisi Cansel Buse, okulda tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için intihar etti. Karaman’daki Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (KAİMDER) evlerinde kalan 10 erkek öğrenci cinsel istismara uğradı.”

KIZ ÖĞRENCİLERİN OKUMA ORANI GERİLEDİ

2015-2016’da binlerce kız çocuğunun eğitim sisteminin dışına itildiği belirten raporda, “2013-2014 eğitim öğretim yılında yüzde 99.61 olan kız çocuklarının okullaşma oranı geçtiğimiz yıl yüzde 96.57’ye, bu yıl ise yüzde 95.22’ye geriledi. 2015 yılında 18-24 yaş arası yaklaşık 3.2 milyon genç ekonomik yetersizlikler nedeniyle okulunu terk etmek zorunda kaldı. 18-24 yaş arası 9 milyonluk genç nüfusun yüzde 36.4’ü liseye ulaşamadan eğitimi bırakmak zorunda kalıyor. Kız öğrencilerde yüzde 37.6, erkek öğrencilerde yüzde 35 olan eğitimi bırakma oranıyla Türkiye açık ara Avrupa birincisi oldu” ifadelerine yer verildi.

KIZ ÇOCUKLARI TARIMDA ÇALIŞTIRILIYOR

Öte yandan öğrenciler eğitimden mahrum kalarak piyasa koşullarına terk ediliyor. Raporda çocuk işçiliğine ilişkin veriler şöyle; “Ücretsiz ev işlerinde çalışarak ailesini destekleyen çocukların sayısı da 7.5 milyon civarında.

Çalışan kız çocuklarının 6-14 yaş arasında yüzde 75’i tarım, yüzde 16’sı hizmet ve yüzde 8’i sanayi sektöründe çalıştırılmakta. 15-17 yaş arasında ise sırasıyla yüzde 46, yüzde 33, yüzde 22 olarak tarım, hizmet ve sanayi sektöründeki oranla artış göstermektedir. İSİG Raporu’na göre, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren çocukların yüzde 16’sı kız çocuğu. Bu oran genel olarak iş cinayetlerinde tespit ettiğimiz kadın işçi ölümünün iki katıdır.”

KİTAPLARDAKİ CİNSİYETÇİ İFADELER

Okullardaki cinsel şiddetin eğitim emekçisi kadınlara yansımasının da şiddet ve mobbing şeklinde olduğu kaydedilen raporda, müfredatın da giderek cinsiyetçileştiği ifade edildi. Ders kitapları aracılığıyla aile yaşamını kutsayan ve kadını yok sayan etkinliklerle cinsiyetçiliğin aktarıldığı belirtilen raporda, İstanbul’da öğrencilere 10 lira karşılığında satılan “Hariçten Sözler” kitabında yer alan cinsiyetçi ifadelere dikkat çekildi. İşte öğrencilere aşılanan cinsiyet ayrımcılığı;
* “Kadınlar da tespih gibi olmalı, varlığı hoşluk, yokluğu boşluk vermeli.”
* “Kadınlar paylaşır, erkekler ise pay eder.”
* “Genelde erkekler güç gösterisine, kadınlar ise cilve histerisine meyillidir.”
* “Kadınlar ait olmayı, erkekler ise sahip olmayı yeğlerler.”
* “Erkekler doğayı, kadınlar yuvayı sever”

KARŞIMIZA ÇIKMAYA DEVAM EDECEK

Raporu gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetin eğitim programlarının kız çocuklarının eğitim süreçlerini zorlaştıran bir yönelime sahip olduğunu söyledi. Kız öğrencilerin türban takması, erkek öğrencilerden ayrı sınıflarda eğitim alması tartışılırken aslında kız çocuklarının okuma oranının düşürüldüğüne dikkat çeken Karaca, özellikle okul öncesindeki kız çocuklarının sıbyan mekteplerine, Kur’an kurslarına yollandığını dile getirdi. Başta yoksul aileler olmak üzere kız çocuklarının para yardımı dahil birçok yollarla gönderildiği bu kurumların cazip hale getirilmek istendiğini belirten Karaca, AKP iktidarında eğitimin gerici, yobaz, çağ dışı bir anlayışla yönetildiğini söyledi. Karaca, kız çocuklarının okuma oranlarının düşüşünün önümüzdeki yıllarda da gündem olacağını ifade etti.