KHK ile işten çıkarmalara karşı Düzce’de oturma eylemi..!

Düzce’de 6 yıldır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görev yaparken KHK ile işten çıkarılan Mimar Alev Şahin, ‘İşimi, ekmeğimi geri istiyorum’ diyerek kent meydanında oturma eylemine başladı. Şahin’e destek verenler de onunla birlikte eyleme katıldı.

“Ekmeğimi paylaştığım insanların çıkarı için müteahhitleri karşıma aldım”

1999 yılında meydana gelen ve binlerce insanın ölümüne sebep olan depremin ardından insanların dayanıksız binalarda yaşamasını istemediği için mimar olmaya karar verdiğini ve görev süresi boyunca çeşitli mobbinglere maruz kaldığını belirten Şahin, ‘Halk için mimarlık yapmak suç değil’ başlıklı bir yazı kaleme alarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Katil değilim, hırsız değilim, darbeci değilim. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak hayatı boyunca hep açların, yoksulların, ezilenlerin yanında; onları aç bırakan, yoksulluğa mahkum eden, ezenlerin ise karşısında oldum. Yani halkın mimarı olmaya çalıştım, tek derdim kamunun çıkarını korumak oldu. Çünkü benim hiç kimseye değil vergileriyle maaşımı aldığım halka karşı bir sorumluluğum var. Yeri geldi toprağına, suyuna, havasına sahip çıkan Hecinler köylülerinin çadırında kaldım yeri geldi ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim aynı havayı soluduğum sizlerin çıkarı için firmaları, müteahhitleri, siyaseten güçlü sermayedarları karşıma aldım. Düzceli değilim evet ama baskıya ve komploya maruz kalacağımı da bilsem salla başı al maaşı demedim, komşum açken tok yatamadım, haksızlık karşısında dilsiz şeytan olmadım, ne makamda ne mevkide gözüm oldu. Makamlara, mevkilere halkı da vatanı da mesleğini de satanlardan olmadım. Düzceli olup da koltukları kendi çıkarları için kullananlardan olmadım, usulsüzlükleri görmezden gelmedim, arsa alıp satarak haksız kazançlarla zenginleşmedim, kamu kurumundaki odamı akrabalarımın üzerindeki işyerlerinin işlerini görmek için kullanmadım, genç yaştaki kız çocuklarına tacizden yargılandığı konuşulanlar gibi koltukların arkasına saklananlardan olmadım.

“İşime geri dönene kadar işime, ekmeğime sahip çıkacağım”

Birlikte çalıştığım iş arkadaşlarım ve Düzce’de beni tanıyan herkes bilir ki; ben her koşulda halkın ve haklının yanında oldum. Bunun bedeli olarak soruşturmalar, baskılar hatta katıldığım ve anayasal bir hak olan tüm yasal basın açıklamaları sanki yasadışıymış gibi gösterilerek gözaltı yaşadım ama doğruluktan, dürüstlükten emekten, halktan yana olmaktan vazgeçemedim. Şimdi de anamın ak sütü gibi helal olan ekmeğim elinden alınarak açlıkla terbiye edilmek isteniyorum. Hecinler köylüleri nasıl ki toprağına, köyüne, suyuna sahip çıktıysa ben de işime geri dönene kadar işime, ekmeğime öyle sahip çıkacağım”.