KESK: OHAL Komisyonu lağvedilsin..!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerine ilişkin eylem gerçekleştirdi.

İstanbul’da Şişli Mecidiyeköy’de yapılan açıklamada, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açılırken, sık sık “Ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

Yapılan açıklamalarda OHAL komisyonunun bir “oyalama” mekanizmasına dönüştüğü belirtilerek, “Komisyonun görev süresi uzatıldı. Aradan 5 yıl geçti. Buna rağmen hala 8 bin 343 dosya karara bağlanmayı bekliyor. Dosyanın özüne girmeden, delil durumunu incelemeden, hukuka uygunluğunu sadece OHAL komisyonu reddetmesi üzerinden değerlendiren mahkemeler açıkça hukuksuzluğa ortak olmaktadır” denildi.

Barış Akademisyenlerine verilen ret kararlarına işaret eden açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır.”