Kayyuma Hayır Eylemleri Sürüyor: ‘Başları dik, alınları aktır..!

Saray Faşizmi tarafından büyükşehir belediyeleri gasp edilerek, seçilmiş eşbaşkanlarının yerine devlet memurlarının kayyum olarak atanmasına karşı Van, Mardin ve Amed’de başlatılan oturma eylemleri, 17. gününde. Amed’deki eylemde, dün olduğu gibi bugün de direnileceği belirtilerek, görevden alınan eşbaşkanların başlarının dik, alınlarının ak olduğunu vurgulandı.

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyum atanmasının ardından Lise Caddesi üzerinde başlatılan oturma eylemi 16. gününde devam etti. Eyleme, milletvekilleri, Barış Anneleri, kentteki sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Yine eyleme, çocuklarıyla birlikte gelen aileler ile engelli yurttaşların katılımı dikkat çekti. Her gün farklı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin destek verdiği eylemi, dün Ortadoğu ve bölgeye gezi amaçlı gelen bir Alman heyeti ziyaret etti. “İrademe dokunma” yazılı pankartını açıldığı eylemde, yurttaşlar sık sık alkış ve çalınan düdükler eşliğinde “Direne direne kazanacağız” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. Polis, eylemin yapıldığı alana çıkan yolu bariyerlerle çift yönlü araç trafiğine kapattı.

İki saatlik oturma eyleminin ardından kitle, basın açıklaması yaptı. HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca, kayyum atamalarının siyasi bir karar sonucu olduğunun altını çizerek, “Bu ilk değil. 31 Mart’ta kayyumları onlara gönderdik. Yakın bir zamanda bir daha kayyumlarını onlara göndereceğiz. Ne yaparsanız yapın, Kürt halkı kayyumlarınıza, saldırılarınıza, katliamlarınıza karşı boyun eğmeyecektir. Dün direndik, bugün direniyoruz, yarın da direneceğiz” dedi.

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, devam eden oturma eyleminin kararlılıkla süreceğini belirterek, “Hiçbir eşbaşkanımız ihaleye fesat karıştırmakla anılmadı. Onlar kendi vakıflarına, derneklerine para aktarıyor. Herkesi böyle sanıyorlar. Bizim belediye eşbaşkanlarımızın başı dik, alnı aktır” şeklinde konuştu.

Beyaz tülbentli annelerden Aklime Hanas da kayyumlara oy vermediklerini söyleyerek, şunları vurguladı: “Zulümle, hırsızlıkla, kayyumla bir yere varamazlar. Yarın yine seçim olsa, kayyumlara oy vermeyeceğiz. Zulme, hakarete ve kayyuma karşı mücadele edeceğiz.”

Darbecilere pabuç bırakmayız

Mardin’de de 16. gününde Karayolları Parkı’nda düzenlenen protesto eylemine yüzlerce kişi destek verdi. Eylem öncesi parkı ablukaya alan polisler, HDP’lilerin parkın girişine geçmelerine izin vermedi. Bunun üzerine HDP’liler, oturma eylemlerin parktaki çimlerin üzerinde başlattı. Oturma eylemi sonrası HDP’lilerin etrafını kalkanlarıyla ablukaya alan polisler, eyleme sonradan dahil olmak isteyen onlarca kişiye izin vermedi. Engele rağmen alandan uzaklaşmayan yurttaşlar da polis kalkanları önünde oturma eylemine başladı. Engellemelerden kaynaklı üçe bölünen kitle, saatlerce hep bir ağızdan şarkılar seslendirerek, alkış ve zılgıtlar eşliğinde eylemlerini sürdürdü.

Eylemde konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, şunları ifade etti: “Kürt halkı geri adım atmaz. Bedel ödemiş, ödemeye devam ediyor. Bu halkın bin yıllık kardeşliğinden bahsediyorsunuz, gereğini yerine getirin. Halkın iradesine saygı gösterin. Bir gece darbesiyle halkın iradesini gasp ediyorsunuz. Halk seçmiştir. Halkın iradesidir. Halkın düşüncesidir. Saygı duyarsınız. Siz şu an bir cunta rejiminin yaptığının daha ilerisinde hareketler yapmaktasınız. Biz buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz. 21. yüzyılda darbecilere ve cuntacılara pabuç bırakmayız.”

Açıklamanın ardından HDP’liler, slogan ve alkışlar eşliğinde parti binasına yürüdü.

Kayyumlar gidene kadar

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı başlatılan eylemler de 16. gününde devam etti. HDP İpekyolu Örgütü’nde düzenlenen eyleme HDP’li vekiller Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Şevin Coşkun, Habip Eksik, Züleyha Gülüm, Belediye eşbaşkanları ve yurttaşlar katıldı.

Sarısaç, 19 Ağustos’tan beri alanlarda direndiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Kayyum atanması, sadece Kürdistan ve Türkiye’de değil, uluslararası camiadan da yine AKP-MHP’ye oy vermiş kesimleri tarafından da hiçbir meşruiyet bulmamıştır. İktidar Kürdistan’dan başlayıp şiddet kullanma biçimini eline alarak bütün Türkiye’yi zapturapt altına almaya çalışıyor. Türkiye ve Kürdistan halkı bu aşamalardan çok geçti. Daha önce de bunlar çok denendi ve hepsinin gittiği yerler de belli. Halkı hiçe sayan kişilerin ya da kurumların tarihin çöp sepetine gittiğini tarih bize göstermiştir. Bütün gücümüzle, irademizle halkın bize vermiş olduğu yetkiyle, halkın kendisini yönetme gücüyle direnmeye devam edeceğiz. Bu haklılığımızı başarıya ulaştırana kadar sokaklarda olacağız. Ta ki kayyumu buradan gönderinceye kadar üzerimize ne düşüyorsa hepsini yerine getireceğiz.”

AMED/VAN/MARDİN