Kadro nöbeti sürüyor: “Taşeron işçiler olarak biz hayır diyoruz”

Devrimci Sağlık İş’in taşeron işçiye kadro talebiyle başlattığı nöbette işçiler bu hafta referandumda “Neden hayır” diyeceklerini anlattı. Eylemde konuşan işçiler “Sizin vicdanınız yoksa sizin anayasanızda işçiler yoksa işçiler için de siz de yoksunuz. Taşeron işçiler olarak biz hayır diyoruz” ded

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Devrimci Sağlık İş) taşeron işçiye kadro talebiyle başlattığı nöbet bugün (4 Şubat) Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşti.

Taşerona kadro nöbetinde bu hafta taşeron işçiler referandumda “Neden hayır” diyeceklerini anlatarak tüm işçileri referandumda “Hayır” demeye çağırdı.

Basın açıklamasında konuşan DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İş üyesi işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na seslendi:

”Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sizin çağrınızı almadık. Taşeron işçiler olarak çağrıyı bir önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan aldık. 1 kasım seçimlerinde ‘Taşeron işçiye kadro için var mısınız?’ dediniz iktidar oldunuz. O günden bugüne yoksunuz, iktidardasınız. İşçilerin hakları söz konusu olduğunda yoksunuz.”

“Çünkü biz yokuz!”

“Taşeron işçiler olarak artık iktidara var mısınız?” diye sormadıklarını belirten işçiler şunları söyledi:

Çünkü biz yokuz! Siz defalarca kandırılmış olabilirsiniz ama biz artık kanmıyoruz. Sizin kendi sözünüze saygınız yoksa, sizin vicdanınız yoksa, sizin anayasanızda işçiler yoksa işçiler için de siz yoksunuz. Cevabımız nettir, taşeron işçiler olarak biz hayır diyoruz.

İşçiler, bu Anayasa değişikliğinde halkın hiç bir talebi olmadığı vurgulayarak, “Bir kişinin kişisel ikbaline mi oy vereceğiz? Yoksa kendi çocuklarımıza bırakacağımız geleceğe mi oy vereceğiz?” diye sordu.

Eylem her hafta cumartesi günü saat 13.00’da Kadıköy İskele Meydan’ında olunacağının duyurusu ve işyerlerinde sokaklarda meydanlarda “Hayır”ın örgütleneceğinin ifade edilmesiyle son buldu.