Kadınlar Sevgililer Günü’nde “Savaşa Hayır

 

Kadınlar Sevgililer Günü’nde “Hayır” dedi: “Eşitsiz hayata da aşka da hayır”..!

Kadınlar dört bir yanda Sevgililer Günü’nde sokağa çıkarak “Öldüren sevgi istemiyoruz” dedi. Kadınların “Hayır” dediği için katledildiğini belirten kadınlar, “Yaşamımız için ‘Hayır’ diyoruz” dedi

İstanbul

Kadınlar Birlikte Güçlü Grubu, Sevgililer Günü’nde “Eşitsiz aşka da eşitsiz hayata da hayır” dedi. Kadınlar 8 Mart’a kadar sokakta olacaklarını, 8 Mart’ı örgütleyeceklerini belirten kadınlar, Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde buluştu. Kartal Heykeli’ne yürüyen kadınlar; “Tek başına olmaz, birlikte güçlü”, “Eşitlik olmadan aşk olmaz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” sloganlarını attı.

Aşk adı altında kadınların her gün yeni “Evet”lere zorlandığını belirten kadınlar açıklamada şunları söyledi:

Sırf bir şeylere ‘Hayır’ dediğimiz; istemediğimiz bir şeyi kabullenmeye razı olmadığımız için hayatlarımızın dar edilmesine itirazımız var. Erkekler 2016 yılı boyunca en az 328 kadın öldürdü. Bu kadınların çoğu en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyenler tarafından öldürüldü. Her dört kadından birisinin ayrılmak veya boşanmak istediği için ya da barışmak istemediği için öldürülmüş olmasını unutamıyoruz. İşte bu yüzden bizim için yalnız olmamak; kadınlar olarak sokaklarda olabilmek, kadın kadına dans edebilmek, birlikte itiraz edebilmek demek.

Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğimiz olduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla sokakları şenlendiriyoruz. Çünkü şiddetle, zorla, baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklarımızın tanınmadığı bir dünyaya isyanımız var. Bize yaşatılan eşitsizlik ve baskıyı örtmek adına alınan hediyeler, verilen sözler, şaşalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle mutlu oluyoruz.

Kadınlar Beşiktaş’ta haykırıyor: “#Hayır hayır demektir!”#KadınlarBirlikteGüçlü #EşitsizHayataHayır #14ŞubattaKadınlarSokakta pic.twitter.com/VojwumTTwj

Kadınlar Beşiktaş’ta haykırıyor: “#Hayır hayır demektir!”#KadınlarBirlikteGüçlü #EşitsizHayataHayır #14ŞubattaKadınlarSokakta

“‘Hayır’ kulağınıza küpe olsun”

Ankara

Ankara Batıkent’te 14 Şubat Sevgililer Günü’nde “Öldüren sevgi istemiyoruz” diyen Hayırcı Kadınlar, Batıkent Meydan AVM’de “Hayır Küpeleri” dağıtarak “Referandum sürecinde ‘Hayır’ kulağınıza küpe olsun” dedi.

“Tek kurtuluşumuz ‘Hayır’ı haykırmak”

Adana

Adana Kadın Platformu, Sevgililer Günü’ne ve bugün duruşması görülen Şehriban Elmas davasına dair basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Av. Sevil Aracı, günde 5 kadının öldürüldüğünü ve erkeklerin “Seviyordum, öldürdüm” diye savunma yaptığını hatırlattı.

Bugün davası görülen, eşi ve eşinin yakınları tarafından işkence edilerek öldürülen Şehriban Elmas’ın evliliği boyunca hem eşinden hem eşinin ailesinden şiddet görüp katledildiğini söyleyen Aracı, Şehriban’ın davasının takipçisi olacaklarını belirterek, “Tüm bu kadın katliamlarının sorumlusu ‘namusumu temizledim, kadınlık rollerini yerine getirmedi’ gibi pişkince açıklama yapan katil erkekler, katillere ‘iyi hal indirimi, haksız tahrik indirimi’ yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Kadın katliamlarına, kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze karşı kadın dayanışmasını yükseltmenin tek kurtuluşumuz ‘Hayır’ diye haykırmaktır” dedi.

Basın açıklamasına, geçen yıl 8 Şubat tarihinde dövülerek öldürülen Türkan Sarıkaya’nın annesi Birgül Uğurçalar, kızının katilinin müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Adalet istediklerini ifade eden Uğurçalar, “Adalet gelsin ki bakalım kızlarımızı öldürebiliyorlar mı” dedi.

“Yaşama hakkımız için ‘Hayır’ diyoruz”

Bodrum

Muğla Bodrum’da kadınlar Sevgililer Günü için eylem yaptı. Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyelerine, CHP’li kadınlar da destek verdi. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği adına konuşan Figan Erozan, Bodrum’da 14 Şubat’ta eski sevgilisi tarafından öldürülen hemşire Yağmur Çırpan’ı anmak ve kadınlara aşk uğruna öldürülebileceklerini anlatmak için toplandıklarını söyledi.

Erozan, “Biz 14 Şubat’ta hediye kabul etmiyoruz. Kadınlara aşk uğruna, kadınların nasıl öldürüldüğünü anlatan eylemler yapıyoruz. Bunu anlatmak için buradayız. 14 Şubat’ta öldürülen Yağmur Çırpan için sokaklara çıkarız. 14 Şubat’ta kadın metalaştırılarak, bu sistem içinde bizi hediye verme aracı olarak görüyorlar. Hediyeleri istemiyoruz, bunu da kabul etmiyoruz. Bize hediye değil, can güvenliği gerekiyor. Tacize tecavüze karşı her türlü şiddete ‘Hayır’ demek istiyoruz. Her gün 3 kadın öldürülüyor maalesef, biz bunu gündeme taşımak istiyoruz. Yaşama hakkımızı elimize almak için hayır diyoruz. Bize öğretilen sevgi ve aşk rollerini reddediyoruz. O roller bizi ölüme götürüyor, bunun için sokaktayız. Tabi ki aşk, sevgi olacak. Ama bunlar eşit olmalı. Eşit olmayan sevgiyi hayatlarımızda istemiyoruz. Kendi hayırlarımız ile yaşamak istiyoruz” dedi.