Kadınlar birçok kentte alanlarda: İrademize sahip çıkacağız..!

“Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” sloganıyla kadın iradesine yönelik saldırılara karşı Batman, İstanbul, Adana, Van ve Ankara’da bir araya gelen kadınlar, “Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız, her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” dedi.

Batman

HDP Kadın Meclisi, “Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” sloganıyla kadın iradesine yönelik saldırılara karşı Batman, İstanbul ve Adana’da eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Batman’da bir araya gelen TJA bileşenleri adına açıklamayı yapan DBP Batman İl Eşbaşkanı Nurten Üzümcü, kayyımla beraber belediyelerde önü alınmaz bir baskının oluştuğunu ifade etti. DBP ve HDP’ye yapılan baskılar sonucunda şu an çok sayıda kadın siyasetçinin tutuklu bulunduğunu kaydeden Nurten, “Biz bunu açıkça kadının iradesine yapılmış bir darbe olarak görüyoruz” dedi. En son HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın vekilliğinin düşürülmesine değinen Nurten, “Siyasi alandan tutalım, sokağına kadar şiddeti, tecavüzü ve tacizi birlikte hayata geçirdikleri bir politikayla karşı karşıyayız” ifadelerinde bulundu.

Nurten’in ardından HDP Batman İl Eş Başkanı Fatma Kapalıgöz, kadınlar adına açıklamayı okudu.

İstanbul

HDP İstanbul Kadın Meclisi, “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor, özgürlüğü için direniyor” şiarıyla HDP İstanbul İl binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylemde, “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor özgürlüğü için direniyor” pankartı açılırken, “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Figen Yüksekdağ irademizdir” sloganları atıldı. Eylemde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Esengül Demir, “Bu süreçte bu basın açıklamasını yapmak özellikle kadın mücadelesinin engellendiği bir dönemde çok zor. Kadın kurumlarına yönelik baskılar ve kapatmalar, vekilliklerin düşürülmesi, belediye eş başkanlıkların kayyımlar tarafından engellemesi mücadelemizin süreceğinin göstergesidir” diye belirtti.

‘Biz güç ve iradeyiz’

Esengül Demir’in ardından basın metnini okuyan HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Nazlı Andan, “Kasım 2016’dan 8 Mart ve Newroz’a oradan ‘Hayır’ kampanyasına ve 1 Mayıs’a uzanan süreçte Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar olarak ortaya güçlü bir irade koyduk. Toplumsal muhalefetin önünü açtık. Çığ gibi yağan kötülüklerle en küçük hücrelerine kadar dumura uğratılmaya çalışılan özgürlükçü, eşitlikçi toplumsal dinamiklerin önünü açtık. Direnmenin, itirazın ve sokağın gücünü bir kez daha hatırlattık. Bizi yok sayanlara, dosta düşmana, biz varız, buradayız, gözardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz. Toplumda ve yaşamda söz sahibiyiz, bize rağmen karar alamaz, siyaset yapamazsınız dedik” şeklinde konuştu

‘O’nların mücadelesini belleğimizden silemezsiniz’

Figen Yülsekdağ’ın verdiği mücadeleye değinen Nazlı, son olarak şu ifadelerde bulundu: “HDP’ye, yerel yönetimlerimize, belediye eş başkanlarımıza, kadın kurumlarına yönelik tasfiye hamlelerinin ısrarla altını çiziyoruz. Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ HDP’ye ve kadın politikasına verdiği emekle, yoğun saldırılar altında direngen ve dik duruşuyla, bulunduğu her alanda erkek egemenliğine karşı verdiği mücadele, çevresine yaydığı coşku ve cesaretle, Rojava Kadın Devrimi’ne hiç ikirciksiz verdiği destekle hepimizin dostu ve yoldaşı olmuştur. AKP ve Saray, Nursel Aydoğan’ın, Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini düşürerek, Kadın Meclisi Sözcümüz Besime Konca için yeniden ve yeniden tutuklama kararı çıkartarak, vekillerimizi il, ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması atılan sloganların ardından son buldu.

Adana

HDP Seyhan İlçe binasında da bir araya gelen kadınlar basın toplantısı gerçekleştirdi. Kadınlar adına açıklamayı HDP Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural okudu. Erkek zorbalığın ve şiddetin en muktedir ve kurumlaşmış hali olan AKP devletinin, kadın emeğine, kadın siyasetine, kadın kimliğine, kadın bedenine, kadın varlığına, kadın tarihine, kadın belleğine, kadın örgütlülüğüne ve kadın özgürlüğüne bütün gücüyle saldırdığını belirten Gülseren, “Bu kadını köleleştirme hamlesiyle çatırdayan iktidarını en gerici hegoman erkeklik ortaklığıyla tahkim etmeye çalışıyor. Biz tehdidin ve tehlikenin farkındayız” diye belirtti.

“Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” diyen Gülseren, “Kadın Siyaseti Engellenemez! Kadın Mücadelesi yargılanamaz! Yaşasın Kadın Dayanışması” dedi. Basın toplantısı “Jin Jiyan Azadi” sloganları ile son buldu.

Van

HDP Van Kadın Meclisi, HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ ile HDP’li vekiller Nursel Aydoğan ve Besime Gonca’nın milletvekilliliklerinin düşürülmesine tepki göstererek, DBP Van İl binası önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” pankartı taşınırken, HDP ve DBP kadın meclisi üyeleri, TJA bileşenleri, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar adına açıklamayı yapan HDP Van İl Eşbaşkanı Gülistan Orhan, kadın kazanımlarına yönelik saldırılara dikkat çekerek, “Hiç unutulmamalıdır ki biz bütün bunları on yıllardır mücadele ederek kazandığımız eş başkanlık kurumuna, siyasette kadın temsiliyetine ve kurumlaşmasına, yerel yönetimlerimize, kadın kurum ve derneklerine yönelik ağır saldırılar sonrasında yaptık” sözlerini ifade etti.

Açıklama zılgıt ve alkışlarla sona erdi.

Ankara

HDP Kadın Meclisleri, “Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” sloganıyla kadın iradesine yönelik saldırılara karşı 7 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Ankara’da ise Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelen HDP Kadın Meclisi, Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Kadın Meclisi adına Nursel Ünlü konuştu.

‘AKP ve Saray’ işbirliği ile HDP Eş Genel Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın vekilliğinin düşürüldüğünü hatırlatan Nursel, Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca için yeniden tutuklama kararı çıkarıldığını da ekleyerek, “Vekillerimizi, il, ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz. Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız, her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” dedi.