Kadınlar 25 Kasım’da sokaklardaydı: “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!”

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde birçok ilde sokağa çıktı. Erkek şiddetine karşı “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!” diyen kadınlar “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla sokakları, caddeleri, meydanları doldurdular.

İstanbul

Taksim’de ‘şiddete ve kadın kırımına karşı ’ yürüyen kadınlara plastik mermili polis müdahalesi..!

İstanbul’da Tünel’den Taksim meydanına doğru yürüyen kadınlar, basın açıklaması sonrası polis müdahalesiyle karşılaştı. Eyleme devam etmek isteyen kadınlara, göz yaşartıcı gaz plastik mermiyle müdahale edildi.

25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce kadın, İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafından Taksim yönüne doğru İstanbul Barosu’nun önüne yürüyüş düzenledi. Beyoğlu kaymakamlığının izin verdiği yürüyüş güzergahı olan İstanbul Barosu önündeki basın açıklaması sonrası kadınlar dağılırken “Sokakları da meydanları da geceleri de terk etmiyoruz” diyerek Taksim’e doğru yürümek isteyenlere polis plastik mermiyle müdahale etti.

İstanbul Barosu önünde yapılan açıklamada ise yakın zamanda katledilen ve adalet arayışı sürdürülen kadınların isimleri şöyle hatırlatıldı: “Güleda Cankel, Şule Çet, Ecem Balcı, Nadira Kadirova, Emine Bulut, Emine Nuyan, Müzeyyen Boylu, Kübra Aşkın, Ceren Damar, Didem Akay… Sosyal medya etiketleri arasında bir kadının adını daha görmekten korkar olduk. Çünkü bu ya o kadının hayatta olmadığı ya da korkunç bir şiddete uğramasına rağmen adalet bulamadığı anlamına geliyor.”

İstanbul’daki yürüyüş Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararıyla önce yasaklanmış, daha sonra ise sadece Tünel Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ndeki İstanbul Barosu’nun önüne kadar kısa bir mesafede yürüyüş düzenlenmesine izin verilmişti.

Ankara

Çankaya Belediyesi önünde buluşan kadınlar polisin tüm engellemelerine rağmen Sakarya Caddesi’nde yürüyüş düzenledi.

Ankara Kadın Platformu adına yapılan basın açıklamasında, “Şiddeti önlemenin yolu, toplumsal cinsiyet eşitliğinden, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasından, 6284 Sayılı yasanın korumasından, yeterli sayıda sığınma evinin açılmasından, boşanma önündeki engellerin kaldırılmasından geçer. Bu düzeni tersine çevirecek gücümüz var, biliyoruz. Karakolda, mahkemede, evde, sokakta, minibüste, iş yerinde… Yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddeti karşısında birbirimizle dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Hakkımız olanı ancak sokakta alacağımızı biliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının ardından Grup Kızçeler şarkılarını seslendirdi. Kadın Savunma Ağı eylem sonrası Mor Mekan’da yaşam nöbeti tuttu.

Diyarbakır

Diyarbakır Barosu, Baro Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi üyeleri, Tahir Elçi Konferans Salonu’nda açıklama yaptı. Merkez üyesi avukat Çiğdem Sevimli yargıya intikal eden kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz ve cinsel saldırı dosyalarında etkili soruşturmaların yürütülmediğini, çok sayıda dosyanın yargı eliyle sürüncemede bırakıldığını, artan kadın cinayeti davalarında halen haksız tahrik ya da iyi hal indirimlerinin failleri cesaretlendirici şekilde uygulandığını söyledi.

Sevimli, İstanbul Sözleşmesinin iç hukuktaki yansıması olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesine Dair Kanunun uygulanması bakımından sorunları çözemediğine dikkati çekti. Sevimli, “Kadınların nafaka hakkına sınırlama getirmenin Türkiye’de giderek artan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini daha da derinleştireceğini biliyoruz. İktidar, kadın kazanımlarına saldırıları, kayyum, savaş politikalarıyla da desteklemektedir. Kadına yaşam alanı tanımayan irade gaspına zemin hazırlayan bu uygulamalar kabul edilemezdir” dedi.

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, eşitliğin ve özgürlüğün dünyasını kuracağız” yazılı pankartla basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Eskişehir’de boşandığı erkeğin saldırısına uğrayan Ayşe Tuba Arslan 40 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybetmiş, kadınlar Arslan’ı son yolculuğuna uğurlamıştı.

Artvin

Kadın Savunma Ağı’nın çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Kemalpaşa’da “Ölmek değil yaşamak istiyoruz” yazılı pankartın arkasında, ellerinde meşalelerle yürüyüş düzenledi. Kadınlar yürüyüş boyunca “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganını attı.

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla yapılan yürüyüşte, Türkiye’de istismar edilen ve öldürülen kadınlara dikkat çekildi. Kadınlar 17.30’da Öğretmenevi önünde toplanarak Çiftlik Caddesi Akbank önüne yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş sonrası Türkiye’de istismar edilen ve katledilen kadınların isimleri anılarak canlandırma yapıldı. Canladırmada Şule Çet, Emine Bulut, Özgecan Arslan ve Didem Akay’ın hikayeleri anlatılarak erkekler tarafından katledilen bütün kadınlar anıldı.

Urfa

Urfa Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız” yazılı pankart açılarak, “Jin jiyan azadî”, “Jin jiyane, jiyan berxwedane” ve “Kadın cinayetleri ideolojik, politiktir” yazılı dövizler taşındı.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısı ile “Şiddetsiz, krizsiz, sömürüsüz, savaşsız eşit ve özgür bir dünyada yaşamak istiyoruz” diyen kadınlar Alsancak ÖSYM önünde bir araya geldi. İzmirli kadınlar sağanak yağışa rağmen taleplerini haykırdı.Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın metni okundu. Basın metninde; “Dört bir yanımızı sarmış olan erkek egemen kapitalizmin kıskacından çıkmanın, haklarımızın ve hayatımızın güvenliğini sağlamanın tek yolu kadın dayanışması ve özgürlük mücadelesidir” ifadesine yer verildi.

Basın metninin okunmasının ardından 19 Haziran 2019 tarihinde Çiğli’de hakkında koruma kararı olduğu halde boşandığı eşi tarafından kız kardeşi Fatma Akdağ ile birlikte katledilen Habibe Çevik’in yeğeni Figen Akdağ’a söz verildi. Fatma’nın kızı Figen “Annem ile teyzem teyzemin boşandığı Göksel Sağlam tarafından katledildi. Cezaevinde olduğu halde teyzemin kaldığı adresi vererek cezaevinden izinli çıktı ve teyzemle annemi öldürdü. Ben yalnız başıma mücadele etmek istemiyorum. 13 Aralık 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada kadınlarla omuz omuza dayanışma içinde olmak istiyorum beni yalnız bırakmayın” dedi.

Antakya

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla bugün saat 18:00’da Köprübaşı’nda bir araya gelen Antakyalı kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. “Eşit ve Özgür Yaşamak İçin Alanlardayız” yazılı pankartının açıldığı açıklamada “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Şiddete Karşı Kadınlar Savunmaya”, “Eşit ve Özgür Yaşamak İstiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” dövizleri taşındı.

Yüzlerce kadının katıldığı açıklamaya geçtiğimiz yıl Ukrayna’da katledilen Buket Yıldız’ın annesi Canan Yıldız ve dijital şiddetle mücadele eden Gülay Mübarek de katıldı.

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü adına açıklamayı yapan Burcu Özkaya, iktidarın politikaları sonucunda kadına yönelik şiddetin arttığını belirterek, artarak devam eden kadına yönelik her türlü şiddete ve bu şiddeti besleyen zihniyet ve politikalara karşı, Emine Bulut’un “Ölmek İstemiyoruz!” haykırışıyla alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.

Açıklama sonrası söz alan Gülay Mübarek, şiddetsiz bir hayatın dayanışmayla örülebileceğini vurguladı. Basın açıklaması kadın dayanışmasını anlatan skeçler ve müzik dinletisiyle sonlandırıldı

Çanakkale

Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, ellerinde “Kazdağlarını kadınlar kurtaracak”, “Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir”, “Biz kadınlar barış için ısrar ediyoruz” yazılı döviz ve pankartlar taşıdılar.

İskenderun

İskenderun Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Boyacılar Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Platformun çağrısı üzerine etkinliğe katılan çok sayıda kadın, artan şiddete tepki gösterdi. Kadınlara, bir erkek tarafından yüzü kezzapla yakılan Berfin Özek ve Hatay Barosu Başkanvekili Avukat Sevinç Çakıcı da destek verdi. Kadınlar, katledilen hemcinsleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Bursa

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, ellerinde “Eşitlik, özgürlük, barış, adalet, demokrasi istiyoruz” yazılı bir pankart ve “Tacize, tecavüze, şiddete son” yazılı dövizler taşıdı.

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Abidin Dino Parkı’nda bir araya gelen kadınlar Atatürk Parkı’na yaptıkları yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptılar. Platform adına basın metnini Sevil Aracı okudu. Aracı “Krize, şiddete, yoksulluğa; bizi ölümde birleştirenlere karşı yaşamı kazanmak için birleşelim” dedi.

Diyarbakır

Kadınlar Ofis Kavşağı’nda toplanarak, İstasyon Meydanı’na yürüyüş yaptı.

HDP Kadın

Bugün ülkenin doğusundan batısına kadar her yeri mora boyuyoruz. #Diyarbakır, #Batman, #Cizre, #Didim, #Bodrum’da “Bir kişi eksilmeye daha tahammülümüz yok” dedik, irademizi gasp edenlere, “Eşbaşkanlık Mor Çizgimizdir” yanıtı verdik. #25KasımKadınaSiddeteHayır

Dikili

Yoğun yağışa rağmen Bülent Ecevit Meydanı’nda yürüyüş düzenleyen kadınlar, Kadın El Emeği Pazarı’nda basın açıklamasını yaptılar.

25 Kasım, Dikili’de öldürülen Işık ve Zümrüt’e atfedildi. Yürüyüşten sonra, İlk konuşmayı Işık’ın annesi yaptı

Basın metnini ise on kadın parça parça okudu. İki kadının kendi yazdıkları şiirleri okumasının ardından Dikili Kadın Korosu erbane eşliğinde müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Toplamda iki buçuk saati aşan etkinlik halayla son buldu.

Trabzon

Trabzon’da “Erkek şiddeti ve yoksulluk değil yaşamak istiyoruz!” diyen kadınlar Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya geldi.

Mersin

Mersin’de kadınlar Mersin Kadın Platfomu’nun çağrısıyla Kushimoto Sokağı’nda buluşup Barış Meydanı’na yürüyüş düzenledikten sonra basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca sloganlarla, ıslıklarla, düdüklerle “Yaşamak istiyoruz” haykırışını yineleyen kadınlara erbane grubu performansıyla eşlik etti.

Kadın Cinayetlerini Acil Önle pankartı ile yürüyen kadınlar “Erkek şiddetine, erkek yargıya, hayatımızı kuşatmaya çalışan gerici kadın düşmanı iktidar politikalarına karşı duruyor, itaat değil isyan ediyoruz” diyerek yürüyüşünü basın açıklaması ile tamamladı. Yürüyüşe ve basın açıklamasına HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan da katıldı. Basın açıklaması halaylar ve danslarla sona erdi.

Hopa

Kadın Savunması

#25KasımdaSokaktayız Hopa’dayız

Erzincan

Erzincan Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “Eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam için haklarımıza sahip çıkıyoruz” diyerek Çağlayan duraklarından Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirip basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Arzu Kepez okudu.

Kepez, “Biz kadınlar çok öfkeliyiz, erkeklerden, devletten alacaklıyız. Eşit, özgür ve şiddetsiz bir şekilde yaşadığımız, türlü bahanelerle öldürülmediğimiz bir dünya istiyoruz. Ve bunun için tüm isyanımızla, öfkemizle, coşkumuzla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadele edeceğiz” dedi.

Tarsus

Tarsusta Tarsus Platformu’nun çağrısıyla Halk Eğitim Merkezi Önünde toplanan kadınlar, Saat Kulesi önüne kadar yürüdü. Saat Kulesi’nin önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın metni Eğitim Sen Kadın Sekreteri Berna Kalav tarafından okundu.

Kalav, “6284 No’lu Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası yok edilmeye çalışılmaktadır. Oysa bu yasa, uygulamadaki eksikliklerine rağmen şiddeti önlemeye dair elimizdeki tek yasadır. Diğer yandan, mecliste boşanmayı önleme komisyonu aracılığıyla hazırlatılan yüzlerce sayfalık raporla, kadının aile içinde uğradığı şiddet meşrulaştırılmaya çabalanmaktadır. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere imzalanan uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmeyenler, en son olarak nafaka hakkının peşine düşmüştür. ‘Kadın erkeğe, aileye daha fazla bağımlı olsun’ hesaplarını yapanlara bugün buradan cevap veriyoruz, haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkacağız. Aileye köle olmayacağız” dedi.

Kocaeli

Yürüyüş yolunda toplanan kadınlar ellerinde “Kadın cinayetlerini acil önle” yazılı dövizlerle koridor oluşturup, yürüyüş yaptılar. Kocaeli Kadın Platformunun çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar İzmit Belediye İş Hanı önünde toplandı, İnsan Hakları Parkı’na yürüdü. Her geçen gün artan kadın cinayetlerini, tacizi ve eşitsizliği protesto eden kadınlar yürüyüş boyunca “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları attı.

İnsan Hakları Parkı’nda açıklamayı Kocaeli Kadın Platformu adına Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sibel Yılmaz okudu.

Bartın

Bartın Kadın Platformu’nun çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar ellerinde “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı. Kadınlar basın açıklamasını yaptıkları meydana katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu kartonlar ve her bir kadın için bir çift ayakkabı koyup mumlar yaktılar.

Antep

Antep Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Yeşil Su Parkı’nda buluşan kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi.

Giresun

Giresun Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar ellerinde “Eşit ve özgür yaşamak istiyoruz” yazılı pankartla birlikte yürüyüş düzenledi.