İzmir de HDP’ye Yönelik Saldırıda SADAT- Devlet Parmağı..!

AKP-MHP faşist ittifakı HDP’yi hedef alan söylemleri saldırıyı kışkırr tı. Ülkücü olduğu ortaya çıkan ve Suriye de silahı eylemlere katılıp SADAT tarafından özel eğitimden geçirilen Onur Gencer isimli saldırgan, elinde silahla HDP İzmir il binasını bastı. Olay sırasında parti binasında bulunan Deniz Poyraz (20) isimli genç kız, saldırganın silahından çıkan kurşunlar sonucu hayatını kaybetti.

HDP İzmir il binasına saldırı: Parti üyesi Deniz Poyraz öldürüldü

İzmir Valiliği, Suriye’de uzun namlulu silahlarla çekilmiş çok sayıda fotoğrafı bulunan saldırgan ‘eski bir sağlık çalışanı’ olduğunu ileri sürdü. Gencer’in saldırıdan hemen önce sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımlarda bulunduğu ve HDP’yi hedef aldığı görüldü. Katil, ilk ifadesinde HDP il binasına katliam için gittiğini söyledi. “Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim.” dedi.

‘SALDIRGANI SADAT EĞİTTİ’ İDDİASI

HDP’li Hüda Kaya, Gencer’in Suriye’de AKP rejiminin ‘Devrim Muhafızları’ olarak tanımlanan SADAT tarafından eğitildiğini öne sürdü. HDP tarafından Meclis’e sunulan SADAT’ın faaliyetlerinin incelenmesi ve araştırılması önergesi 1 Haziran’da AKP ve ortağı MHP’nin oylarıyla reddedilmişti. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, SADAT’ı, AKP hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştı. SADAT, Suriye’deki El Nusra örgütüne silah taşımakla suçlanıyor.

Yaklaşık 6 milyon seçmenin oyunu alan HDP, aylardır iktidar partisi AKP ve küçük ortağı MHP tarafından hedef gösteriliyor. HDP’yi terörü desteklemekle, terörle arasına mesafe koymamakla suçlayan rejim ve ortaklarının söylemleri sonuç verdi!

KAHVALTI MASASINDA KURŞUN YAĞDIRDI

HDP’nin İzmir İl Başkanlığı, dün 10.30 sıralarında silahlı bir saldırgan tarafından basıldı. Saldırgan Onur Gencer’in silahından kurşunlar nedeniyle 20 yaşındaki Deniz Poyraz isimli genç kız hayatını kaybetti. Genç kızın, kahvaltı yaptığı sırada katledildiği öğrenildi. Deniz Poyraz’dan geriye yarım kalan kahvaltı tabağı kaldı.

ANNESİNİN YERİNE İŞE GELMİŞ

Genç kızın HDP il binasında çalışmadı, dün rahatsızlanan annesinin yerine işe geldiği ortaya çıktı. Kızının ölüm haberini alan annesi de olay yerine geldi. Gözyaşlarıyla feryat eden anne, “Ne hakkınız vardı çocuğumu öldürdünüz. Yıkılmadım, ayaktayım. Halkım için, çocuklarım için ayaktayım. Mücadele için ayaktayım. Bırakmıyorlar ki gideyim, cenazemi göreyim. Deniz Gezmiş’in ismini koymuştu amcası kızıma. Bir Deniz gitti bin Deniz gelecek dünyaya. Allah’a çok şükür.” ifadelerini kullandı.

AYLARDIR HEDEF GÖSTERİLİYORUZ

HDP MYK üyesi Mahfuz Güleryüz, aylardır parti binalarının hedef gösterildiğini söyledi. Güleryüz, “Emniyetle, valilikle görüştük. Bu hedef göstermelerin bu tarz bir sonuca mahal vereceğini ifade ettik. Önlem alınmadı. Maalesef öngörülerimiz ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı.

HDP’den saldırıya ilişkin yapılan üçüncü paylaşımda, “Bugün İzmir’de Deniz Poyraz yoldaşımız İzmir İl Binamızı 24 saat gözetleyen polislerin gözetimde katledildi” ifadelerine yer verildi.

SURİYE’DE GÖREV YAPMIŞ!

Terörist Onur Gencer, saldırı sonrası parti binasından çıkmadan gözaltına alındı. İzmir Valiliğinden yapılan açıklamada saldırganın ‘eski bir sağlık çalışanı’ olduğu belirtildi.

İlk ifadesine göre saldırgan, HDP binasına katliam yapmak için gitmiş. Gencer, 2020 yılının ilk aylarında ‘sağlık memuru’ olarak Suriye’de Menbiç’e gittiğini, orada da bir süre görev yaptığını söylüyor. Sağlık memurluğundan 2021 yılının Nisan ayında istifa ettiğini anlatıyor.

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ PKK’LI ÖLDÜRMEK İSTİYORDUM

Saldırgan, ‘kimseyle bir bağlantısı’ olmadığını savunuyor. “Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı.” diyor. Saldırganın ifadesine göre HDP İl binasını ocak ayında Google üzerinden buluyor. Keşif amaçlı üst katta bulunan İngilizce kursuna kayıt yaptırıyor: “Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim.”

AMACIM KATLİAM YAPMAKTI

“Olay yeri olan HDP il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım.”

SOSYAL MEDYA HESAPLARI ‘NEFRET’ SAÇIYOR

İzmir Valiliği’ne göre saldırgan ‘eski bir sağlık çalışanı’. Ancak Instagram paylaşımlarına bakıldığında Suriye’de Halep ve Menbiç’te ‘görev’ yaptığı görülen Gencer, sağlık çalışanından çok ‘kiralık’ bir tetikçiye benziyor. Zira fotoğraflarda bozkurt işaret yapan Gencer’in elinde sağlık malzemeleri değil, uzun namlulu silahlar var. Gencer’in HDP’lileri, Ermenileri hedef aldığı bir çok nefret dolu mesajı var. Bir paylaşımında ‘Kin yuttuk, kan kusturacağız’ derken, bir başkasında ‘İntikamdan daha büyük bir haz yoktur!’ ifadelerini kullanıyor. Instagram hesabında, sık sık poligona giderek atış taliminde bulunduğu anlara ilişkin fotoğraf ve videolar da var. İzmir Emniyeti’nin böyle bir şahsı neden takibe almadığı bilinmiyor. Şahsın elini kolunu sallayarak HDP binasına nasıl girdiği de meçhul!

‘SALDIRGANI ‘SADAT’ EĞİTTİ’ İDDİASI

HDP’li Hüda Kaya, saldırganın SADAT tarafından eğitildiğini söyledi. Kaya, “Bunu bir sarhoş, bir bilinçsiz, bir deli gibi yansıtmaya çalışacaklardır. Fakat araştırmalarımız sonucunda bu kişinin bilgilerine ulaştık. Ve SADAT tarafından Suriye’de silahlı eğitimden geçirilmiş, ülkücü işaretleriyle poz veren, elinde çeşitli silahlarla poz veren, profilinde bunları paylaşan ve insanlık dışı küfürlerle HDP’lileri, Kürtleri, Alevileri, muhalif çevreleri hedef haline getiren paylaşımlarını tespit ettik. Bu AKP’nin yetiştirdiği gençliğin ta kendisidir.” dedi.

SADAT, SUİKAST EĞİTİMİ VERİYOR

Suriye’deki El Nusra örgütüne silah taşıdığı ortaya çıkan SADAT kendisini ‘savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket’ olarak tanımlıyor. Kurucusu Erdoğan’ın eski başdanışmanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi. SADAT, resmi sitesinden ‘suikast tekniği’ ve ‘gayri nizami harp’ hizmetleri verdiğini duyurmuştu. Tanrıverdi, şirketin kurulduğu dönemde, SADAT’ı, AKP hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştı.

SANCAR: İKTİDAR SALDIRININ SORUMLUSUDUR

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, saldırının ‘planlı bir katliam olduğunu’ anlattı. Sancar, “Bugün İzmir İl Örgütümüzde saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi. Tam anlamıyla tarama yapmış katil, plan açıktır! Düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, çatışma ortamını tahrik eden iktidar bu cinayetin de, bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin veya katliam girişimlerinin sorumlusudur.” dedi.

MUHALEFET KINADI, BAHÇELİ ‘TERTİP’ DEDİ

Saldırı muhalefet liderleri tarafından kınandı. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Temel Yirmibeşoğlu, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi isimler saldırıyı net bir dille kınadı. Provokasyon uyarısında bulundu. Sorumluların ortaya çıkarılması istendi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de saldırının tüm yönleriyle araştırıldığını söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli ise saldırının bir ‘tertip’ olduğunu savundu.