İstanbul’da Newroz ateşini Onbinler Yaktı : Ya Özgürlük ya Özgürlük ..!

Newroz kutlamaları sürüyor. İstanbul’da Newroz mitinginin yapıldığı Bakırköy Halk Pazarı’na sabah saatlerinden itibaren kitleler toplanmaya başladı. Polis, 3 ayrı noktada kurduğu üst aramasının ardından alana girişlere izin verdi.

Newroz programı, tecridi protesto için yaşamına son veren tutuklular için saygı duruşuyla başladı.

Ardından tutuklu yakınları, Barış Anneleri ve HDP’li yöneticiler Newroz ateşini yaktı.

İstanbul Newroz Tertip Komitesi’nin ortak metni Kürtçe ve Türkçe okundu: “Bugün burada toplanan yüzbinler AKP – MHP faşizmine karşı kararlı. Tüm ezilen halkların direniş bayramı haline gelen Newroz kutlu olsun. Belediyelerimize kayyum atıyor, seçilmiş vekillerimizi tutukluyor, kadınlarımızı vahşice tutukluyor. Doğayı rant alanına çeviriyor. AKP – MHP faşizmi değerlerimize saldırıyor. Cenazelerimizi kaçırarak defnediyor. Hepimizin özgürlüğü için kendi hayatından vazgeçen arkadaşlarımızın cenazelerine yapılan zulmü hiçbir zaman unutmayacağız. Bütün bu saldırılara rağmen halklar burada. Halkların iradesini yenemiyorlar. Sık sık Kürtlere Irak’a gitmeleri söyleniyor, biz bu ülkenin kökleriyiz. Yalanlarla kandırmaya çalışıyorlar. Faşizmin bekası var.

Kara kış dağılmaya başladı bahara çok yakınız. Açlık grevleri hergün büyüyor. Milyonlarva insan Newroz alanını doldurdu ve biz Leyla Güven’iz diyor. Öcalan üzerindeki tecrit bütün halklar üzerinde uygulanıyor. Hep birlikte tecritin duvarlarını yıkacağız. Newroz alanları AKP faşizmine karşı büyüyor. Ya özgürlük ya özgürlük.”

Newroz kutlamasına HDP İstanbul Milletvekilleri Saruhan Oluç, Hüda Kaya, Oya Ersoy, TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, EMEP’ten Levent Tüzel, Sema Barbaros, Güven Gerçek, Metin İlgün, ESP Genel Başkanvekili Özlem Gümüştaş, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Devrimci Parti yöneticileri, DBP’den Ali Rıza Bilgici, HDK’den Sedat Şenoğlu, Barış Anneleri ve Değer Aileleri’nin de arasında olduğu çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi Newroz programına katıldı.

ÖYKÜ ARİN İÇİN ÇAĞRI

Newroz platformundan, aylardır uygun donör aranan Öykü Arin için de çağrı yapıldı.

‘BİZİ ANNELER ANLAR…’

Barış Anneleri alandan Öcalan’a özgürlük çağrısı yaptı. Barış Anneler mesajında şunları söyledi: “Kürt halkı bunca senedir Öcalan’a sahip çıktı. Ben şunu istiyorum: Öcalan’a, cezavlerindeki tutsaklara, açlık grevindekilere sahip çıkalım. Bugün çocuklarımız açlık grevinde. Ancak bizi anneler anlar. Eğer bugün bizim yerimizde olsalardı Emine Erdoğan ne diyecekti? İmralı’dan ses gelene kadar çocuklarımız ölecek. Avukatları ve ailesi Öcalan’la görüşünceye kadar çocuklarımız açlık grevini bırakmayacak.