İstanbul’da kadınlar İran’da Seher Hüdayari için sahaya çıktı..!

Kadınlar, İran’da bir maç müsabakasını izlemeye giderken stat girişinde yakalan ve 4 gün gözaltında kaldıktan sonra hapis cezası verilmesi üzerine bedenini ateşe veren Seher Hudayari’ye dikkat çekmek için “Kadınlar Sahaya Seher Hudayari İçin Çıkıyor” şiarıyla sahaya çıktı.

Akdeniz Nurçelikspor ile Ozanlar Gücü Spor kadın futbol takımları, Dilek Kaya hakemliğinde, Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı Kemal Aktaş Stadı’nda karşı karşıya geldi. Stat içine ve dışına “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Kuş ölür sen uçuşu hatırla. Neslicantayhepbizimlesin” pankartları asıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin yanı sıra yüzlerce kadın maçı izledi

“EŞİTLİKTEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Müsabaka başlamadan önce konuşan CHP’li Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Seher Hüdayari, Kübra, Emine Bulut ve mücadele eden tüm kadınlar için burada olduklarını söyledi. Çebi, “İran’da 40 senedir uygulanan kadınların stadyuma girme yasağı bir genç kadının hayatına sebep oldu. Bugün burada oynanacak maç sadece Seher Hüdayari için değil, geçtiğimiz hafta erkek şiddeti gören ve hastanede tedavisi devam eden Kübra için de, Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut için de, bu maç hayatları için, hakları için, kazanımları için mücadele eden tüm kadınlar için oynanacak. Bu maç sadece bir futbol maçı değil, İran’da ve tüm dünyada kadınların var olma mücadelesinde biz de varız demektir” ifadelerini kullandı.

Eşitlik olmadan ne adaletten ne de demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Çebi, “Eşitlik sağlanana kadar birlikte mücadele edecek, eşitlikten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“SEHER MÜCADELE BAŞLATTI”

Çebi’nin ardından konuşan Canan Kaftancıoğlu da “Biliyoruz ki dünyayı güzelleştirmenin, zenginleştirmenin ve özgürleştirmenin yolu kadınları özgürleştirmekten geçiyor. Aslında İran’daki Seher kardeşimizde kadınları özgürleştirmek için kendi feda etmeyi göze aldı. Seher aslında isyan değil, bir mücadele başlattı. Bizlerde burada Seher’in mücadelesini selamlıyoruz. Ve Seher’e diyoruz ki; kadın erkek eşitliği konusunda senin başlattığın mücadeleyi aldık kabul ettik. Bu mücadeleyi büyütmek ve dünyadaki eşitliliği sağlamak hepimizin sorumluluğu olacaktır” ifadesinde bulundu.

Konuşmaların ardından her iki takım “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” pankartıyla sahaya çıktı.

Başlama vuruşunu ise Kaftancıoğlu ve Çebi yaptı. Maçın başlamasıyla beraber tribünlerden sık sık kadınlar lehine sloganlar atıldı. Maçın bitimiyle her iki takıma da plaket ve madalya verildi.

Kadınların stadyumda futbol maçı izlemesinin yasak olduğu İran’da mahkemenin hapis kararına tepki olarak kendisini ateşe veren 29 yaşındaki Seher Hudayari hayatını kaybetmişti.