İstanbul’da kadınlar eylemdeydi: “Özgürlüğümüz için mücadeleye devam”..!

İstanbul’da kadınlar, “Özgürlüğü ve hayatı istiyoruz” sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşarak yürüyüş düzenledi. Arjantinli kadınlarla aynı gün sokağa çıkan ve onlarla dayanışan kadınlar, “Şiddete uğramadığımız, sömürülmediğimiz bir hayat için, özgürlüğümüz için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun öncülüğünde düzenlenen eylemde, “Özgürlüğü ve hayatı istiyoruz, bir kişi daha eksilmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı, “Kadınız öfkeliyiz peşindeyiz”, “Yaşamak istiyoruz” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atarak, zılgıtlarla ses çıkardı.
Eylemde basın açıklamasını okuyan Özengül Ergül, kadın cinayetlerinin giderek vahşileştiğini söyledi. Her gün bıçakla, silahla, çekiçle ve hatta dinamitle, kimi zaman ağır işkencelerle öldürülen kadınların haberlerini gördüklerini ifade eden Ergül şöyle konuştu:
Biz kadınlar her geçen gün daha fazla şiddet ve ölüm kıskacına itiliyoruz. Sadece dün erkekler iki kadını öldürdü. Denizli’de Şengül Sezgince boşanma davası çıkışında adliye önünde ‘koca’ tarafından, İzmir’de Filiz Akbaş yine bir erkek tarafından katledildi. Bu sabah yine bir kadın cinayeti haberine uyandık. İstanbul’da Birgül Çoban, sistematik şiddet gördüğü ‘koca’ tarafından sabaha karşı sokak ortasında katledildi.
“Erkek şiddeti sistematik ve ‘istikrar’lı bir politikanın sonucu”
Erkek devletin çocuk istismarını ve kadın katliamlarını görmediğini dile getiren Ergül, “Bu nedenle fail tek tek erkekler olduğu kadar, erkeklik suçlarını cezasızlıkla cesaretlendiren devlettir. Üç gün önce eşine levyeyle işkence uygulayan bir erkeğin serbest bırakılması, istismarcıların, tecavüzcülerin neredeyse ödüllendirilmesi erkek şiddetinin tesadüf, münferit değil; sistematik ve ‘istikrar’lı bir politikanın sonucu olduğunu gösteriyor. Savaş ise bu politikayı güçlendirmekle kalmıyor; erkekleri silahlandırıyor, vahşete dönüşen erkek şiddetini normalleştiriyor, gündelik hayatın olağan bir parçası haline getiriyor” diye konuştu.
“Özgürlüğümüz için mücadeleye devam edeceğiz”
Tüm bu şiddeti meşrulaştıran anlayışı reddettiklerini söyleyen Ergül, Arjantin’de, devlet kurumları önlerinde çıplak bedenleriyle ‘kadın cinayetleri soykırımdır’ diyen kadınların isyanını da yükselttiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:
Bize muhafazakârlığı dayatan; bizi işsizlikle, yoksullukla, şiddet gördüğümüz evlere geri göndererek ‘terbiye’ etmeye çalışan bu iktidara ‘hayır’ demeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerine giden yolları, erkekleri güçlendirip kadınları her alanda bilinçli bir şekilde güçsüzleştirmeye çalışarak döşeyen bu sistem karşısında her yerde ve her alanda mücadele etmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Birbirimizden ve dünyanın başka yerlerinde erkek şiddetine, kadın katliamına karşı sokaklara dökülen kadınlardan güç alıyoruz. 2017 yılının ilk yarısında 133 kadının öldürüldüğü Arjantin’de, devlet kurumları önlerinde çıplak bedenleriyle ‘kadın cinayetleri soykırımdır’ diyen kadınların isyanını biz de yükseltiyoruz. Arjantin genelindeki ilk yürüyüşünden tam iki yıl sonra bir kez daha sokaklara dökülen ‘Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz’ hareketi (Ni Una Menos) ile aynı gün biz de sokaktayız.
Ergül, “‘Özgürlüğü ve hayatı istiyoruz’ demek için buradayız. Şiddete uğramadığımız, sömürülmediğimiz bir hayat için, özgürlüğümüz için mücadeleye devam edeceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.