İşçiler örgütsüz sermaye rahat sendika ağaları zengin..!

2018 Yılının ikinci yarısının sendikalaşma oranları geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Türkiye’de 13 Milyon 411 bin 983 işçiden yalnızca 1 Milyon 859 bin 38’i sendikalı. Türkiye İşçi sınıfının yalnızca yüzde 13.86’sı örgütlü demek oluyor bu. Üstelik tamamına yakınının sarı sendikalı olduğu ortada

İş cinayetlerinin her yıl yükselişi ve her yeni yasayla işçi haklarının, ücretlerin budanması sendikalaşmanın düşüşüyle elele gidiyor. Bu sırada işçiler her yıl daha çok ölürken sendika bürokratları zenginleşiyor. Hak-İş,Türk-İş,Memur-Sn gibi sarı sendika yönetcilerinin aylıkları ve yan gelirleri milyarları buluyor. İşin ilginç olanı Sarı sendikalara karşı alternatif olması gereken 171 bin üyeli DİSK’in haliyse içler acısı.

Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu twitter hesabından bu konuya dikkat çekti:

“DİSK’in yönetimini belirleyen Lastik-İş, Genel-İş, Tekstil-İş’te genel merkez ve şube yöneticileri astronomik ücretler alıyor.. Genel-İş Şube yöneticileri ortalama aylık 10500 TL. Genel merkez yöneticileri ortalama 22.000 TL alıyor. Lastik-İş ve Tekstil-İş yöneticileri 25 bin TL

Aksini iddia eden varsa maaş bordolarını paylaşacak. Temsil ağırlama, örgütlenme, konaklama, eğitim, matbaa vb diğer giderler kaleminden yöneticilerin cebine akan milyonlar hariç. Zaten yönetici konumunda olanların maaşlarından tek kuruş harcamalarına gerek yok. Herşey, gider..

Disk Başkanı bu rakamlarla ilgili açıklama yapmalıdır.. Hak-İş ve Türk-İş’te bu rakamların en az üç katı ücret alınıyor olması DİSK’in bu durumunu aklamaz..

DİSK’le ilişkili siyasi çevreler işçi aidatlarının bu soyguna şimdiye kadar tek bir ses çıkarmadılar. Sessiz kalmak soyguna ortak olmak demektir..

DİSK zenginleşme zemini değildir..”