Irak İstihbarat Şefi : IŞİD’in en iyi bombacıları Türkiye’de..!

CNN International ‘e konuşan Irak askeri istihbarat şefi Saad El Ellak, IŞİD yöneticilerinin ve en iyi bombacılarının büyük miktarlarda nakit paraya erişimleri olduğunu ve Türkiye’de “yeni hücreler oluşturduklarını” öne sürdü.

Irak İstihbarat Şefi : IŞİD’in en iyi bombacıları Türkiye’de

Irak İstihbarat Şefi Saad el Ellak, CNN International’a verdiği röportajda IŞİD’in “kasası” konumundaki bazı yöneticilerin Türkiye’ye kaçtıklarını ve örgütün bu kişiler aracılığıyla yeni saldırılar planladığını söyledi.

El Allak, Ankara’ya dosyaları gönderilen IŞİD’liler arasında “örgütün bugüne kadarki en iyi bombacılar” olarak anılan, Abdullah Fathi ve Hüseyin Farhan Asleni el Cumali’nin de bulunduğunu belirtti.

Irak’ın dokuz üst düzey IŞİD yöneticisi hakkında Türkiye’ye dosya gönderdiğini belirten el Ellak “Bu kişilerin hala büyük miktarda mali kaynağa erişimi var. Yeni üye toplamanın yanı sıra büyük çaplı saldırılar planlıyorlar” diye konuştu.

Olası bir felaketin önlenebilmesi için uluslararası bir çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Iraklı istihbarat şefi, “Kampları terk edip ülkelerine geri dönebiliyorlar ve böylece Avrupa, Asya ve Kuzeybatı Afrika gibi ülkelerde büyük tehlike arz ediyorlar” dedi.

​”Al Baghuz’dan gizlice Antep’e kaçtılar”

El Ellak, örgütte ’emir’ olarak adlandırılan bu üst düzey IŞİD yöneticilerinin Suriye – Al-Baghuz’da bulunan kamplardan kaçarak sınırdaki kaçakçılara yüklü miktarlarda rüşvet verip gizlice Antep’e kaçtıklarını söyledi ve ekledi:

“Şu anda Türkiye’de bulunan IŞİD’liler, yeni üyelerin örgüte katılmasını sağlamakta kilit rol oynuyor.

“Parmaklıkları yık” yeni kod adı

El Ellak, örgüt üyeleri arasındaki konuşmalardan, Suriye ve Irak’taki hapishanelerde tutulan IŞİD’lileri kaçırmak için hapislere baskın planladıklarının anlaşıldığını söyledi. Iraklı komutan, IŞİD’in hapishanelere baskın planına “Parmaklıkları Yık” kod adını verdiğini ifade etti.

El Allak, Ankara’ya dosyaları gönderilen IŞİD’liler arasında “örgütün bugüne kadarki en iyi bombacıları” olarak anılan, Abdullah Fathi ve Hüseyin Farhan Asleni el Cumali’nin de bulunduğunu belirtti.

CNN’e konuşan El Allak ayrıca, “Eğer IŞİD yeni üye kazanmakta ve kontrolü tekrar geri sağlamakta başarılı olursa bu tüm dünya için ‘felaket’ olur” diye konuştu.