İlk 1 Mayıs Şehitlerinden 2 Mayıs 1976 Yılında MİT Tarafından Katledilen Mehmet Kocadağ Ölümsüzdür..!

Türkiye de İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs kutlamalarında 1976 yılına kadar çok büyük canlılık yaşanmadı. Bu suskunluk 1976’da 1 Mayıs kutlamalarına İstanbulda 300 bini aşan kitleselliğin yaşanmasıyla kırıldı. Mehmet Kocadağ yoldaş bu miting sonrası 1 Mayıs mitinginin ardında MİT tarafından kaçırılarak 2 Mayısta katledildi.
Mehmet Kocadağ yoldaş 1950 yılında, Muş’un Varto ilçesi, Çobandağı (Gestemert) köyünde doğdu. Okuduğu Van Alpaslan Öğretmen Okulu’ndan devrimci ve Kürt olduğu için atıldı. Yaşamını kazanmak için İstanbul’a giderek işçilik yaptı. Çalıştığı işyerlerinde sömürüye karşı işçileri devrim için örgütleyip sendikal mücadelelere katmaya çalıştı. 1 Mayıs 1976 yılında, işçi sınıfının bayramına katıldıktan sonra evine döneme di. 2 Mayıs’ta kont-gerillaca bıçaklanmış ve boğazı kesilmiş halde Kasımpaşa da bulundu.
Mehmet Kocadağ yoldaş, yüreği TKP/ML Hareketi’nin düşünceleri ile atan yiğit bir komünistti ve ilk 1 Mayıs şehidiydi Katledilmesinin 41.yılında Mehmet Kocadağ yoldaş kavgamızda yaşıyor.