İHD bir çok ilde ‘Cumartesi Anneleri yalnız değil’ eylemleri yapıldı..!

Cumartesi Anneleri/İnsanları ile dayanışma amaçlı İHD öncülüğünde yapılan eylemlerde ‘Cumartesi Anneleri yalnız değil’ mesajı verildi

Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın eylemlerinin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen engellenmesi birçok kentte yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Açıklamalarda Cumartesi Anneleri ile dayanışma mesajı verildi.

Van

İHD Wan Şubesi, Cumartesi Anneleri’ne destek olmak amacıyla İHD binası önünde yapmak istediği basın açıklaması Van Valiliği’nin aldığı 2 günlük “eylem ve etkinlik” yasağı gerekçe gösterilerek engellendi. Polisin İHD binası önüne barikat kurması nedeniyle, açıklama kapı eşiğinde yapıldı. İHD Wan Şube Yönetim Kurulu üyesi Ayten Kıran, Valiliğin aldığı kararın Anayasa’ya aykırı ve keyfi bir karar olduğunu söyledi. Basın açıklamasına katılanlar, Van Valiliği’nin aldığı yasak kararını, alkışlarla protesto etti.

Adana

İHD Adana Şubesi dernek binasında açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı salona “Hakikat ve adalet arayışının mekanı, Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’nindir” pankartı asıldı. Açıklamaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. Açıklamada ortak basın metnini İHD Adana Şube Yönetim Kurulu üyesi Haşim Çağrı okudu. Yahya Yakut ve tüm kayıpların akıbetini soran Çağrı, adalet talebini yeniledi.

Mersin

İHD, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şubeleri, Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. “Cumartesi Anneleri yanlız değildir” pankartının açıldığı açıklamaya Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekilleri Ali Bozan, Burcugül Çubuk, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, HDP Mersin İl Örgütü’nün yanı sıra çok sayıda kurum destek verdi.

Kitle adına açıklamayı ÖHD Mersin Şube Eşbaşkanı İbrahim Kaya okudu. Gözaltında kaybedilenlerin büyük bir kısmının dosyasının soruşturma ve yargılama olmadan kapatıldığını ifade eden Kaya, “Dava açılan dosyalar ise zamanaşımı ya da beraatle sonuçlandı. Kayıpların izini sürenler ise yasaklama ve polis şiddetine maruz bırakıldı” dedi.

Kaya, 5 Eylül 1993 tarihinde gözaltında kaybettirilen 23 yaşındaki 5 çocuk babası Yahya Yakut’un kaybettirilişi ve ailesinin verdiği mücadeleyi anlattı. 965’inci haftada Yahya Yakut’un akıbetinin açığa çıkarılması çağrısında bulunan Kaya devamında şunları söyledi: “İnsanlığa karşı işlenen bu suçların şüphelileri hakkında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesi talebini bir kez daha dile getiriyoruz. İşlenen suçlarla yüzleşmeden, vicdani muhasebe yapmadan vahşetin bıraktığı leke silinmeyecektir.”

İzmir

İHD İzmir Şubesi, Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı. “Kayıplar belli failler nerede” ve “Kayıplar vicdandır, sahip çık” pankartlarının açıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyeleri, HDP İzmir il yönetimi, Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz ve çok sayıda yurttaş destek verdi.

İHD genel merkezinin hazırladığı ve birçok ilde okunan ortak metni İHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gülay Gün Bilici okudu. Bilici, yaptığı açıklamada, 5 Eylül 1993 tarihinde Mardin Midyat otogarından gözaltına alınan ve kaybedilen Yahya Yakut’un akıbeti sordu.

Açıklama, yapılan oturma eyleminin ardından alkışlarla son buldu.

Şırnak

İHD Şırnak Şubesi Cizre ilçesinde bulunan şubelerinde açıklama yaptı. Açıklamaya Yeşil Sol Parti Cizre İlçe Örgütü, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Şırnak Barosu ve İHD üyeleri katıldı. Açıklamada, “Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’nindir, Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartı açıldı.

Açıklama İHD yöneticisi Devran Kara tarafından okundu. Mardinin Dargeçit ilçesinde kaybettirilen 5 çocuk babası Yahya Yakut’un faillerini soran Kara, “Yahya Yakut için ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Urfa

İHD Urfa Şubesi, Ahmet Bahçıvan İş Hanı önünde kayıp yakınlarına destek eylemi için basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Yeşil Sol Parti Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar ve Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri katıldı. Açıklamada, “Kayıplarımızı aramaktan, Galatasaray Meydanı’ndan ve adalet talebimizden vazgeçmiyoruz” yazılı pankart açıldı. Açıklamada 1993’te kaybettirilen Yahya Yakut’un akıbeti soruldu.

Antep

İHD Antep Şubesi Yeşilsu Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı. “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, ortak basın metnini İHD Yürütme Kurulu üyesi Yusuf Kartal okudu.