HDP’nin seçmenlerine teşekkür etmesine bile izin yok..!

HDP’ye yönelik baskılarda sınır tanınmıyor. Bu kez, belede seçimlerini kazanan eşbaşkanların seçmenlerine yönelik teşekkür açıklamasına izin verilmedi.

Olay Batman’da yaşandı. Yasak kararı bizzat valilik tarafından alındı.

Batman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 66.03’ünü alarak birinci oldu.

Batman Belediyesi’nin yeni eş başkanları seçilen Songül Korkmaz ve Mehmet Demir’in HDP’nin il binası önünde düzenlenmek istediği “halka teşekkür” etkinliğine polis “valilik kararını” gerekçe göstererek izin vermedi. Parti binası polislerce ablukaya alınarak yurttaşların geçişine izin verilmedi.

Polis açıklamaya izin vermeyeceğini belirtirken, Tiryaki “Burada yaşanan bir hukuksuzluktur. Kaldırımlarda bizi izleyen halka teşekkür ediyoruz, gerginlik olmaması adına basın açıklamamızı il binamızda yapacağız” dedi.

HDP İl binasında yapılan açıklamaya HDP milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Ayşe Acar Başaran, HDP Batman Belediyesi eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir ile parti yöneticileri katıldı.

Açıklamada ilk olarak Tiryaki konuştu. Bir kentin belediye binasını kazanan partinin il binası önünde kutlama yapılmasına izin verilmediğini kaydeden Tiryaki, “Oy veren halkımıza teşekkür etmeye bile tahammül etmiyorlar. ‘Valilik talimatı var’ dediler. Biz kazandık. Büyük bir coşku yaşıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın. Emin olun biz kutlamaları yapacağız. Eninde sonunda mazbataları verecekler ve aldığımızda ise büyük bir coşku ile kutlamamızı yapacağız” dedi.

Tiryaki, AKP’nin Batman’da itirazlarda bulunduğunu, bunun nedeninin de mazbataların geç verilmesinin sağlanmak olduğunu belirtti.