HDP’den Geç Kalmış Dersim açıklaması: Kayyım tahribatına karşı birlikte mücadele.!

Seçimler öncesi yapılması gerekeni seçimlerde büyük yenilginin ardından dile getirilmesi HDP’nin Dersimde başarısız ve ben merkezci seçim çalışmasının yığınlar duvarına . çarparak geri düştüğünü ortaya koydu.

Seçimler öncelinde SMF ve Maçoğlunu ciddiye almayanHDP bileşenleri özeleştiri yapmak zorunda kalarak, Maçoğluyla ortak çalışma içinde olacaklarına dair açıklama yapmak zorunda kaldı. Ama Dersim HDP yetkililerinin bu açıklaması,Onların seçimlerde yanlış taktik çizgi izledikleri ve bunun hesabını halka vermekle yükümlü oldukları ihmal edilmez bir görev olarak duruyor.

HDPyi boşa düşüren politikanın sorumlularının açığa çıkarılarak kapsamlı bir özleştiri yapılmalı ve izlenen hatalı politikanın sorumlularında hesap sorulmalıdır.

Gerçeği geçte olsa görmüş olacak ki HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’deki yerel seçim sonuçlarına dair yazılı açıklama yapmak zorunda kaldı. Çalışmalarda yetersiz kalmalarından dolayı halktan özür dileyen Önlü, kayyım siyasetine karşı ortak zeminde Dersim kültürünü inşa etmek için çalışacaklarını dile getirdi.

Nedeni ne olursa halkın tercihine saygılı olduklarını belirten Önlü, “Bu çerçevede Dersim’de ortak çalışmanın zeminini yaratmak, kayyım tahribatını ortadan kaldırmak, demokrasi güçlerinin olmazsa olmazı olmak zorundadır. Dersim halkının diline, kültürüne, doğasına sahip çıkarak kazandığımız belediyeleri halkla birlikte yönetmeliyiz” dedi.

Önlü, çalışmalarına ilk olarak kayyımdan sonra belediyeden indirilen “Dersim” tabelasını yeniden asmakla başlayacaklarını ve bunun Dersim kültürünü korumanın ve yaşatmanın simgesel anlamı olduğunu belirterek, “Bu anlamda seçilen il genel ve belediye meclis üyelerimiz, Dersim kültürüne dönük saldırılara karşı seçilenlerle birlikte hareket etme ve Dersim’de ortak kültürü inşa etme çabası içerisinde olacaklardır” dedi.

DERSİM SEÇİMLERİ

Dersim’de TKP çatısı altında aday olan Sosyalist Meclisler Federasyonundan Fatih Mehmet Maçoğlu, oyların yüzde 32.77’sini alarak belediye başkanı seçildi. EMEP, ESP, Partizan’la birlikte Devrimci Güç Birliği olarak seçimlere giren HDP’nin adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir ise yüzde 28.21 oy aldı