HDP Kadın Konferansı Sonuç Bildirgesi: Kadınlar değiştirecek..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız” sloganıyla gerçekleşen 4’üncü Olağan Kadın Konferansının sonuç bildirgesi yayınlandı. 21-22 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşen konferansta Suruç katliamında yaşamını yitiren Ferdane Kılıç’ın anısını kadın özgürlük mücadelesinde yaşatma sözü verildi, sürgün ve soykırımın 158. yılında Çerkes katliamı lanetlendi.Erkek-devlet şiddeti sonucu katledilen kadınların anıldığı konferans, Deniz Poyraz ve Aysel Doğan şahsında yaşamlarını mücadeleye adayan tüm kadınlara atfedildi.Erkek egemen kapitalist sistemin yarattığı siyasal, ekonomik, ekolojik ve toplumsal krizlerin derinleştiğinin altı çizilen bildirgede, AKP-MHP faşist ittifakının bir bütün olarak muhalefeti ve ezilenleri yok sayan, toplum karşıtı ve kadın düşmanı bir siyasette, mevcut sorunların çözümsüzlüğünde ısrara ederek kendi bekası için ülkeyi çoklu krizlere sürüklediği kaydedildi.İktidarın topyüken saldırılarına karşı her alanda direniş ve örgütlenmenini sürdüğü belirtilen bildirgede, şu maddeler sıralandı:

🔹

“Erkek-devlet şiddeti sonucu katledilen kadınların sesi olmaya çalışarak mahkeme salonlarında, alanlarda, sokakta ‘erkek adalet değil, gerçek adalet’ talebimizden vazgeçmiyoruz.

🔹

Feshedilmek istenen İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması için mücadelemizi büyütüyoruz.

🔹

Kadın mücadelesinin en önemli kazanımlarından biri olan eşbaşkanlık sistemine, eşit temsiliyet ilkemize saldırılmasına ve kayyım zihniyetiyle irademizin yok sayılmasına karşı örgütlenmeye devam ediyoruz.

🔹

Doğamıza, deremize, ormanımıza, tarihimize kepçe vuranlara karşı ekoloji mücadelesini sürdürerek sesimizi yükseltiyoruz.

🔹

Emeğimizi evde, iş yerinde ve her yerde sömürenlere, bizleri yoksullaştıranlara, mülksüzleştirenlere ve geleceksizleştirmeye çalışanlara ‘emek bizim, gelecek bizim’ diyerek yeni yaşamı örüyoruz.

🔹

Kimliklerimiz, bedenlerimiz, farklılıklarımız, yaşam tarzlarımız üzerinden bizleri ayrıştıranlara karşı bir araya gelip mücadelemizi yükseltiyoruz.

🔹

Yaşamlarımızı kuşatan göç ve zorla yerinden edilmelere, savaş ve işgale karşı barış mücadelemizi yükselterek enternasyonal kadın dayanışmamızı güçlendiriyoruz.

🔹

Gezi ve Kobanê davalarında tutsak edilen kadınların, Gülistan Doku, Emine Şenyaşar ve yakınları için Adalet Nöbetinde olan tüm kadınların sesi oluyoruz.

🔹

Mezarlarımızı tahrip ederek, cenazelerimize saldırarak bizleri belleksizleştirmeye çalışan devlet aklına karşı değerlerimize sahip çıkıyoruz.”Eleştiri ve özeleştiri ışığında yürüttükleri tartışmalar sonucunda kadın özgürlük yürüyüşünü daha da büyütme ve kadın örgütlülüğünü güçlendirme kararlılığının bir kez daha vurgulandığı belirtilen bildirgede, “HDP Kadın Meclisi olarak İddiamız büyük, mücadelemiz büyük, direnişimiz de büyük! Ezilen halklar, kadınlar olarak güçlü bir perspektifle, iktidarın kuşatmasını durduracak güçteyiz. Kadınların direnişi var, değiştirecek gücümüz var. Biz değiştireceğiz, kadınlar değiştirecek” denildi.Konferans delegasyonunun, yeni dönem mücadelesinin ana hatlarını belirlediği ifade edilen bildirgede, alınan kararlar şöyle sıralandı:

🔹

“HDP Kadın Meclisi bünyesinde Kadın Ekoloji Komisyonu oluşturulması,

🔹

Kadın yoksulluğu, kadın emeğinin sömürüsüne karşı mücadele edilmesi,

🔹

Savaş, işgal ve özel savaş politikalarına karşı mücadelenin büyütülmesi,

🔹

Göçmen ve mülteci kadınlarla dayanışmanın büyütülmesi,

🔹

Genç Kadın Meclislerinin kurulması,

🔹

Kadın siyaset akademisi oluşturulması,

🔹

Adil ve özgün bir engellilik politikasının geliştirilmesi,

🔹

Eşbaşkanlık ile eşit ve özgür bir yaşamı alternatif sistemle örme kararlılığı,

🔹

Faşizme karşı ortak mücadele için kadın mücadelesinin büyütülmesi,

🔹

Kadına yönelik şiddetle mücadele ve kazanımlarımızın korunması,

🔹

Kadın siyasi tutsaklar özsavunma yapan kadınların özgürlüğü için mücadele edilmesi.