HDK’da Referandum açıklaması: Hayır Kazandı..!

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), YSK eliyle müdahale edilen referandum sonucunu tanımadığını ilan ederek, “16 Nisan’da azınlık olmaktan çıktık biz kazandık. 1 Mayıs’ta bunu dostlarımızla kutlayıp düşmanlarımıza göstereceğiz” dedi.

HDK’nin İstanbul Bürosu’nda düzenlediği basın açıklamasında HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Onur Hamzaoğlu konuştu. Referandumda usulsüzlüklerle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden eş sözcüler, 16 Nisan’da azınlık olmaktan çıktıklarını ve 1 Mayıs’ta bunu kutlayacaklarını söyledi.

‘SANDIKTAN EVET’İ YSK ÇIKARMIŞTIR’

Anayasa değişikliği tasarısının OHAL koşullarında, eşitlikçi ve demokratik olmayan koşullarda referanduma götürüldüğünü söyleyen HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bizler bu sürecin hukuksuz olduğunu dile getiriyoruz ve kabul etmiyoruz. Sandıktan çıkmayan ‘Evet’ oyunu YSK çıkarmıştır. Biz biliyoruz ki sandıktan ‘Hayır’ çıkmıştır” dedi.

Bölgede çıkan sonuçları da değerlendiren Koçyiğit, “Kürt halkının iradesi nettir. Kendi siyasal iradesi arkasında durmuştur. Kendi kimlik ve kültürlerine sahip çıkmıştır.” dedi.

‘YSK TARAFSIZLIĞINI YİTİRMİŞTİR’

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ise konuşmasına cezaevlerinde 63 gündür süren açlık grevlerini hatırlatarak başladı. Hamzaoğlu, “Özgürlükleri elinden alınmış insanların, kendi vücutlarından başka kaybedecek bir şeyleri olmayan insanların eylem biçimidir açlık grevleri. Hükümet, Adalet Bakanlığı bir an önce açlık grevleri ile görüşmesi gerekir. Bir an önce tecrit kaldırılmalıdır” dedi.

Anayasa metinleri toplumsal mütabakat metinleri olduğunu kaydeden Hamzaoğlu, “Kendi yasasını ihlal eden YSK tarafsızlığını yitirmiştir. Hayır’dan başka meşru bir sonuç yoktur. Oyları kimin verdiği değil kimin saydığı önemlidir. Oylar yeniden sayılmalı ya da referandum iptal edilmelidir” diye konuştu.

1 MAYIS’A ÇAĞRI

Hamzaoğlu ‘Hayır’ diyen herkesi 1 Mayıs’a davet ederek “16 Nisan’da azınlık olmaktan çıktık biz kazandık. 1 Mayıs’ta bunu dostlarımızla kutlayıp düşmanlarımıza göstereceğiz” dedi.

Hamzaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2015 yılından beri yaşadığımız iklim değişti artık azınlık değil çoğunluğuz, bu önemli bir kazanım. Yüzde 43’ün evet dediği metinle bir ülkede sistem değiştirilemez. Değiştirilirse 21. yüzyıl faşizminin anayasası olur bu metin. Cumhurbaşkanı ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ dedi. 2003 yılında Başbakan olduğunda Üsküdar’da komşularından helallik alıp Ankara’ya gitmişti. 14 yıl sonra komşuları Erdoğan’a hayır dedi, yıllarca belediye başkanlığı yaptığı İstanbul hayır dedi. Ata binmişti ama at razı gelmeyip üstünden attı. Üsküdar’a ve atın bu haline baksınlar. Meşru olmayan bu sonuçlar sokaklarda tepkiyle karşılandı. Sokaklarda hayır demeye yeni başladığımızı söylemeye hep birlikte devam edeceğiz.”