Gençliğin İmama Değil Parasız Bilmsel Laik Demokratik Eğitim,İş Ve Barınmaya İhtiyacı Var..!

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün Diyanet işleri Başkanlığı ile imzaladığı proje kapsamında geçtiğimiz Mart ayında 43 ildeki 83 yurtta pilot uygulama olarak başlatılan “KYK Yurtlarında Manevi Rehberlik” ülke geneline yayılıyor. Pilot projeden olumlu sonuç alındığını ileri süren KYK, projeyi yaygınlaştırma kararı aldı. Uygulama bu yıl 81 ilde 209 yurtta hayata geçirilecek.

“KYK Yurtlarında Manevi Rehberlik” projesi kapsamında 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 81 ildeki 206 ve Kuzey Kıbrıs’ta 3 yurt olmak üzere toplam 209 yurtta uygulanacak.

Projenin amacının “KYK yurtlarında barınan öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarına, manevi gelişmelerine katkıda bulunmak” olduğu ileri sürülürken “Ülkemizin içinde bulunduğu süreç de dikkate alınarak gençlerin sahih dini bilgiye doğru kaynaklardan ulaşmasını sağlamak, sakıncalı ve zararlı akımlardan uzak kalmasını temin etmek hedefleniyor” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği 209 din görevlisi, ‘manevi rehber’ adıyla haftanın dört günü beş saat KYK yurtlarındaki öğrencilerin dini konulardaki sorularına cevap verecek.

Manevi rehberlik görevi yapacak 206 personel de uygulamaya dahil olmadan önce 3 günlük eğitime tabi tutulacak. Başbakanlık Müşaviri Dr. Necdet Subaşı “Manevi Rehberlik ve Gençlik”, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah “Eğitim Hayatı ve Gençlik”, Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak “15 Temmuz ve Geleceğimiz”, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Yaman “Gençlik Psikolojisi”, Psikolojik Danışman Mehtap Kayaoğlu “İnanç Psikolojisi”, TRT Spikeri Göktuğ Kırca “Etkili ve Güzel Konuşma”, USMED Başkanı Said Ercan “Sosyal Medya ve Gençlik” konularında eğitim verecek.

Üniversitelilerin barınma sorunu yıllardır çözülemeyen, yakıcı bir sorunken ve KYK yurtları oldukça yetersizken AKP hükümeti bu sorunları çözme yerine,toplumsal yaşamı her alanda dini referanslarla örgütlenmeye çalışıyor. Kendine biat eden, araştırmayan, sorgulamayan bir gençlik kuşağı yetiştirmek istiyor. Liselerde müfredatın gerici hurafelerle dolu bir hale getirilmesi önemli bir göstergedir. Gençliğin talepleri etrafında mücadelesini, geleceğine sahip çıkmak için verdiği mücadeleyi engellemenin, bastırmanın bir yolu da ideolojik hegemonya kurmaktan ve kendi politikaları etrafında gençlik kesimlerini yedeklemekten geçiyor.

2011-2015 yılları arasında üniversite öğrencilerinin sayısındaki artış 2 milyonu bulurken yurt kapasitesindeki artış 150 bin sayısında kaldı. Yani çok sayıda üniversiteliye yurt çıkmıyor. Halihazırdaki yurtlar hem niteliksiz hem de iktidarın gerici politikalarının uygulandığı yerler. Daha önce ücretsiz olan internet gibi temel gereksinimler de ücretli olmaya başladı. KYK ise bu eksiklikleri gidermek ve nitelikli barınma koşulları sağlamak yerine Diyanet ile protokol yapıyor. İmamlar yurtlara geliyor, yurtlarda din eğitimi verileceği söyleniyor, Kut-ül Amare Zaferi’nin kutlanacağı belirtiyor. Şüphesiz bunlar iktidarın dindar ve kindar nesiller yetiştirme projesinin önemli parçaları. Zaten mevcut durumda da giriş çıkış saati uygulamalarıyla, özellikle yurtlarda kalan kadın öğrencilere yapılan baskılarla, erkek-kadın yurtlarının ayrılmasıyla AKP’nin üniversitelerde gerçekleştirmek istediği gerici dönüşümü uygulamaya çalışan bir kurum KYK. İktidar geçmişte kendisinin teşvik ettiği cemaat yurtlarını şimdi kapatıyor. Gülen cemaatinin yurtlarının kapatılması yetmez. Tüm cemaat ve tarikat yurtları kapatılmalı, üniversitelilere parasız, kamusal, nitelikli yurtlar sağlanmalı.

Üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarının başında işsizlik ve gelecek kaygısı geliyor. Gençlerde ve özellikle üniversite mezunları arasında işsizlik her geçen gün yükseliyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan haziran ayı ilişkin işgücü istatistiklerine göre; genç (15-24 yaş arası) işsizliği 1.7 puan artarak yüzde 19.4’e yükseldi. Üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 11.5’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu oran yüzde 10.5’ti. Üniversite mezunu işsiz kadınların oranı 15.6’ya yükselirken erkekler arasındaki işsizlik ise 7.4’ten 8.8’e yükseldi.

TÜİK verilerine göre toplam işsiz sayısı 3 milyon 58 bine yükseldi. Her 4 işsizden biri de üniversite mezunu.

Eğitim konusunda otorite kabul edilen derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education (THE) tarafından eğitim, araştırma, alıntılanma sayısı, endüstri geliri ve okulların uluslararası görünümlerinin temel alınarak hazırlanan 79 ülkeden toplam 980 üniversitenin yer aldığı Dünyanın En iyi Üniversiteleri sıralamasına Türkiye’den sadece 18 üniversite girebildi. Türkiye’de ilk 500’de 5 üniversite (Koç, Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Atılım Üniversitesi) ile yer alırken ilk 100’e ise Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi.