Gebze de Mitsuba İşçilerinin direnişi kısmi başarı getirdi.!

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde önceki gün başlayan işçi direnişi zaferle sonuçlandı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nın çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusunda bulunduğu dönemde 9 işçinin işten atılmasıyla başlayan direniş kısmi başarıyla sonuçlandı. İşçilerin kendilerini fabrikaya kilitleyerek başlattığı direnişin ardından Mitsuba yetkilileri ve Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile sendika yöneticilerinin katıldığı toplantıdan 9 işçinin işe alınmayacağı ama toplu sözleşme görüşlemelerinin başlayacağı kararı çıktı. İşverenin kısmi geri adım attığı toplantının ardından, kararın fabrikaya ulaşmasıyla direniş sona erdi.
İşçiler fabrikadan alkışlar ve “El ele kol kola omuz omuza” sloganlarıyla çıktı. İşçiler fabrika önünde kendilerine destek vermek için toplanan arkadaşlarıyla bir araya geldi. Sendika ile Japon işveren arasında yetki sorunun çözülmesinin ardından toplu sözleşme görüşmelerinin başlaması bekleniyor.
Sendikanın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Gebze #Mitsuba işyerinde 11 Ekim Pazartesi günü 16.00’dan itibaren iki ayrı vardiyada 130’ü yakın işçinin fabrika içindeki direnişi an itibariyle sona erdi İş, Ekmek ve hakları için direnen #MitsubaOtomotiv İşçileri Sloganlarla çıktılar #EleleOmuzOmuza” denildi.