“Gazeteciler hapishanede”..!

“Gazeteciler hapishanede”..!

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), 2020 yılına ait yıllık raporunu açıkladı. Raporda toplam 65 gazeteci ve basın çalışanının görevleri başında öldürüldüğünü, en az 229 gazetecinin hapiste olduğunu bildirdi. 2020’de öldürülen gazeteci sayısı bir önceki seneye göre yüzde 17 arttı.

“Meksika en çok gazetecinin öldürüldüğü ülke”

Raporla ilgili konuşan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Anthony Bellanger şunları söyledi:

“Meksika’daki suç baronlarının acımasız hükümdarlığı, Pakistan, Afganistan ve Somali’deki aşırılık yanlılarının şiddeti ile Hindistan ve Filipinler’deki radikallerin hoşgörüsüzlükleri medyada kan dökülmesinin devam etmesine katkıda bulundu.”

Meksika, son beş yıl içinde dördüncü kez, en çok gazetecinin öldürüldüğü ülkeler listesinde 14 cinayetle ilk sırada yer aldı.

Meksika’yı 10 ölümle Afganistan izledi. Pakistan’da 9, Hindistan’da 8, Filipinler ve Suriye’de dört ve Nijerya ve Yemen’de üçer gazeteci öldürüldü.

Irak, Somali, Bangladeş, Kamerun, Honduras, Paraguay, Rusya ve İsveç’te de cinayetler yaşandı.

“Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi”

IFJ, gazeteci ölümleriyle ilgili yıllık raporunda, mesleği nedeniyle hapishanede bulunan gazetecilere de yer verdi. Mart 2021 itibarıyla dünya çapında en az 229 gazetecinin hapishanede bulunduğuna işaret edilen rapora göre Türkiye “dünyada en fazla gazeteciyi cezaevine gönderen ülke” oldu.

Rapora göre en az 67 medya çalışanının hapishanede bulunduğu Türkiye’yi hapisteki 23 gazeteciyle Çin, 20 kişiyle Mısır, 16 kişiyle Eritre ve 14 kişiyle Suudi Arabistan izledi