Flormar İşçileri, Sendika ‘kazanım’ dedi ama: “Amacımız bu değildi. dedi..!

“Petrol-İş Sendikası, 297 gün süren Flormar Direnişi’nin sona ermesinin ardından bir basın açıklaması yaptı.
Gebze Aşkı Mahal Düğün salonunda yapılan açıklamada, anayasal ve yasal haklarını kullanıp Petrol-İş’e üye olan ve sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçilerinin, 15 Mayıs 2018 günü başlattıkları onurlu mücadeleyi 297 gün boyunca sürdürdükleri belirtilirken, direnişin o günden bu yana, ülkede direnişin ve işçi mücadelesinin simgesi haline geldiği belirtildi.
En zor şartlarda, yazın kavurucu sıcağında, kışın dondurucu soğuğunda dahi mücadeleye ara verilmediği hatırlatılan açıklama şu ifadelerle devam etti:
OHAL dönemi sürerken başlayan direnişi, baskılar ve yasaklamalar boğmaya yetmedi. Aksine, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Flormar direnişi güçlenerek devam etti.
Tüm Türkiye’nin sahiplendiği Flormar direnişi, ülkemizde uzun süredir bu boyutta gerçekleşmeyen bir sınıf dayanışması sayesinde, etrafında büyük bir emekçi kitlesini kenetlemeyi başardı.
Direniş, özellikle emek mücadelesi üzerinde baskıların arttığı, türlü adaletsizliklerin ortaya çıktığı ve hak arayışının nafile bir çaba olarak görülmeye başlandığı bir dönemde halkımızın vicdanı haline geldi. Emek mücadelesinde umudu büyüttü…
Flormar işçilerinin direniş alanında her gün söylediği “Güzel günler göreceğiz çocuklar / güneşli günler göreceğiz…” dizeleri, hakkı yenen ve adaletsizliğe uğrayan herkese güç verdi.
Mücadele Türkiye sınırlarını aştı, tüm dünyada Flormar’ın çoğunluk hissesini elinde bulunduran Fransız Yves Rocher’ye tepkiler yükseldi. Flormar işçilerinin sesini dünyanın birçok köşesinde mücadele eden emekçiler duydu.
Çok etkili olan bu direniş, daha devam ederken kazandı ve Flormar işçileri hak mücadelesinde üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptı.”
“DİRENİŞ KAZANIMLA BİTİRİLDİ”
Flormar işçileri ve sendikanın, 6 Mart 2018 tarihinde işverenin yaptığı teklif üzerine ara değerlendirme yapma kararı verdiği belirtilen açıklamada, işverenin; işçilerin tüm yasal haklarını, boşta geçen süre ücretini ve sendikal tazminat davasında kazanılabilecek en üst sınırdan tazminatlarını ödemeyi önerdiği teklifin değerlendirildiği ifade edilerek şöyle denildi:
“Yapılan toplantıda işçinin görüşüne sunulan bu teklif, direnen Flormar işçilerinin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiştir. İşçiler ayrıca, işten çıkarma maddelerinde yapılacak düzenleme ile işsizlik maaşına başvuru yapabileceklerdir. Flormar işçilerinin verdiği bu kararla, direniş 298. gününde 8 Mart 2019 tarihinde bitirilmiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde direniş, işçilerin yasal tüm hakları ve en üst sınırdan sendikal tazminatları alınarak kazanımla sonuçlandırılmıştır. Flormar markasıyla üretim yapan Kosan Kozmetik’te sendikal mücadelemiz ve yargıya taşınan örgütlenme sürecimiz ise devam edecektir. Flormar Direnişi boyunca, işçiler ve sendikamızla tüm dünyada ve ülkemizde dayanışma gösteren, destek eylemleri düzenleyen, direnişin kamuoyuna duyurulmasında katkısı olan ve Flormar işçilerinin sesine ses katan tüm sendikalar, emek ve kadın örgütleri, siyasi partiler, dernekler, basın-yayın kuruluşlarına teşekkür ediyoruz. Ülkemizin onurlu işçileri, kadınları, gençleri, gazetecileri, sanatçı ve aydınları, Flormar işçilerinin mücadelesine güç vererek, hep birlikte umudu büyütmüş, ülkemizin vicdanı olmuşlardır”
FLORMAR İŞÇİSİ: ZAFER DEĞİL
Salonda yapılan açıklama esnasında işçilerin çoğunun duygulu anlar yaşadığı gözlendi. Açıklama sonrası Manifesto‘ya konuşan ve ağlamaklı olduğu görülen bir Flormar işçisi yapılan sözleşmenin içlerine sinmediğini belirtirken, “Amacımız patron bizi almasa da mahkeme yoluyla işe alınmaktı. Ama olmadı. Flormar hayatımızda bitmiş oldu. Memnun değilim. Bu bir zafer değil. Kim ne derse desin zafer değil. Patron kasasını konuşturdu biz onurumuzu konuşturduk ve bitti.” dedi