FKÖ: İsrail Batı Şeria’da 3 bin Filistinliyi yerinden etmek için baskı uyguluyor..!

Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail’in Batı Şeria’nın güneyinde yaşayan 3 bin Filistinliyi yerinden etmek için baskı uyguladığını açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Yerleşimle Mücadele ve Toprağı Savunma Milli Ofisinin yayımladığı raporda, işgal altındaki Batı Şeria’nın el-Halil kenti kırsalında 38 bin 500 dönümlük arazide yaşayan 3 bin Filistinlinin siyonist İsrail tarafından yerlerinden edilme tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

İsrail’in bölgede yaşayan çok sayıda Filistinlinin evini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığı kaydedilen raporda, “İsrail bölgede, evlerinden etmek için çeşitli unsurlarla baskı uyguladığı Filistinlilere yönelik etnik temizlik operasyonunu sürdürüyor.” ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca, 28 Eylül’de Yahudi yerleşimcinin bıçak ve çekiçlerle El-Halil kentinin güneyindeki el-Mufakkara köyüne düzenlediği saldırıya da değinildi.

İsrail Parlametosu Knesset’te Ortak Arap Listesi Bloku milletvekili Ofer Cassif de Twitter hesabından bıçak darbesi almış telef olan çok sayıda koyunun görüntülerin yer aldığı bir video paylaşmıştı.

İSRAİL, GEÇEN YIL 500’DEN FAZLA EV VE İŞ YERİNİ YIKTI

Filistinli kaynaklara göre, İsrail’in sadece geçen yıl işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait 500’ü aşkın ev ve iş yerini yıktı.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e; yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmiş; yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesi”nin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla “C bölgesi”