Federe Kürdistanlılar: KDP provokasyon peşinde..!

TSK’nin sınır ötesi operasyonunun sürdüğü Metîna’ya peşmerge sevkiyatı yapan KDP, Zaho, Amediyê ve Duhok arasındaki geçişin engellemeye çalıştığı belirtildi. Bölge halkı, provokasyon olarak değerlendirdiği sevkiyatın, daha önce 8 kez yapıldığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonun 45’inci gününde, Metîna bölgesinde hareketlilik yaşanıyor. TSK ile HGP arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Metîna’da, hava saldırılarında yerleşim yerlerinin de hedef alındığı belirtildi. Çatışmaların şiddetlenmesiyle daha önce Ankara’nın talebi üzerine Metîna’ya peşmerge takviyesi yapan KDP, sabah saatlerinde zırhlı araç, kepçe, ambulans ve sarp arazilerde hareket edebilen özel arazi araçlarının bulunduğu ekipmanlarının sevkiyatı gerçekleştirdi.

ÖSO’YA ZEREVANÎ TAKVİYESİ

Yerel kaynaklar, KDP peşmergelerinin, Metîna’nın tam ortasında bulunan Tepe Orte ile Qela Saddam bölgesi, Brifka köyü üçgeni, Bazif köyü çevresi, Tirwaniş- Şimayla köyü arasına (Girê Bêtene) yerleştiği, buralarda yeni karakol ve askeri üs kurmaya çalıştığını aktardı. Federe Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani’ye bağlı Gulan ve paralı Zeravanî güçleri ile birlikte DAİŞ uzantısı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının Duhok’a bağlı Zawita Kampı’ndan bölgeye sevk edildikleri öğrenildi. Metîna’ya yapılan sevkiyatlarla, Zaho, Amediyê ve Duhok arasındaki geçişin engellenmesinin amaçlandığı belirtildi.

IRAK ORDUSUYLA DEVRİYE

Peşmerge sevkiyatını provokasyon olarak değerlendiren köylüler, daha önce 8 kez benzer şekilde sevkiyatın yapıldığını hatırlattı. Irak Ordusu askerlerinin de Türkiye’nin paramiliter gücü (ÖSO) ve Gulan güçleriyle ortak devriye yaptığı bölgede, kontrol noktası kurulmak istendiği öğrenildi. Yerel kaynaklar, Gulan güçlerinin daha önce Bradost ve Behdînan bölgeleri ile Xinêrê ve Kandil arasında bulunan bölgelerde benzer provokasyon girişimlerinde bulunduğunu söyledi.

METÎNA’DA ZIRHLI ARACA SALDIRI

Metîna’ya yapılan sevkiyatın ardından HPG’nin yaptığı açıklamada, “Bir güç Metina’da güçlerimizin bulunduğu alana girmeye çalışıyor. Biz Türk devletinin Kürdistan’ı işgal etmesine karşı direniyoruz. Bu gelen güçleri, güçlerimizi arkadan hançerlememeye çağırıyoruz. Kardeş kanı dökülmemelidir. Bunun için tüm güçlere ve halkımıza çağrı yapıyoruz” diye belirtti.

HPG’DEN AÇIKLAMA

Ancak sevkiyatın ardından peşmergelere ait bir zırhlı araca yönelik düzenlenen saldırı sonucunda, 5 peşmerge yaşamını yitirdi, 4 peşmerge yaralandı. HPG’nin yaptığı ikinci açıklamada, “Metina bölgesindeki güçlerimize ait kamp sahamıza giren KDP güçlerini uyarma amacıyla sadece ferdi silahlar kullanılarak havaya ateş açılmıştır. Ancak bu uyarıyı dikkate almayarak ilerleyen zırhlı araçlardan birisinin nasıl darbe aldığı tarafımızca tespit edilememiştir. Önceden döşenmiş bir mayının mı patladığı, yoksa bir hava saldırısı mı olduğu tespit edilememiştir” denildi.

RUDAW HABERİ GERİ ÇEKTİ

KDP’nin yayın organı Rudaw, peşmerge aracına yönelik saldırıyı önce “Amedi’ye sınırları içinde bulunan Metinan bölgesinde düzenlenen bombardımanda 5 peşmerge şehit düştü. Özel kuvetler mensubu 2 peşmerge de yaralandı” diye yazdı. Ardından haberi geri çekerek, HPG’yi suçladı.