Faşist Türkeş’in İskenderun’a Sokulmaması anti- faşist Direnişinde Barikat Başında Ölümsüzleşen Erdener Beğen’i anarken..!

“Gitmek
Nehirlerle Yanyana
Nehirler gibi zor
Nehirler gibi Çetin
Nehirler gibi umutlu
Gitmek
Nehirlerden de öteye
Oraya
Tas oraya
O büyük kurtuluşa.”
Bir devrim işçisinin nasıl dövüştüğünü, nasıl çöktüğünü ve nasıl yüceliğini görmek için erdemler Beğen yoldaşın yaşamına bakmak yeterlidir.
O devrim ve sosyalizm davasına dört elle sarılan , verilen her görevi tereddütsüzce yerine getiren mütevazi bir proleter devrimciydi.
Faşist Türkeş’i İskenderun’a sokmama kararı alan TKP-ML Hareketinin bu kararını pratiğe geçirmek için en aktif şekilde çalışanların başında Erdener yoldaş geliyordu. Sabahın erken saatlerinde başlayan uzun, kararlı ve militan bir çatışma sonucunda faşist şef Türkeş İskenderun’a sokulmadı. Sokaklarda sürdürülen barikat çatışmalarında TKP-ML Hareketinin yiğit savaşçısı Erdenerl Beğen en öndeydi.
Erdener yoldaş, barikat savaşının bir sıra neferi olarak faşizme karşı kahramanca çarpıştı ve yaralandı. Kaldırıldığı hastanede 26 Ağustos 1979 yılında ölümsüzleşti. Ölümü gözünde güçleştiren Erdemleri yoldaşı 43. Yılında saygıyla anıyoruz.