Eylül ayında 26 kadın cinayeti işlendi..!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 Eylül ayı raporunu yayınladı. Raporda Eylül ayında 26 kadın cinayeti yaşandığı, 19 kadının ise şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu bilgisine yer verildi.

16 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi

Raporda Eylül ayında işlenen kadın cinayetlerinin önemli bir kısmının hangi bahaneyle gerçekleştirildiğinin tespit edilemediği belirtilerek şunlar ifade edildi:

“Bu ay 26 kadın cinayeti işlenmiş, 19 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 26 kadından 16’sının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 10’u da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 16 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur.”

Öldürülen kadınların çalışma bilgilerine de yer verilen raporda “Ulaşılabilen veriye göre kadınların 2’si bir işyerinde çalışıyor, 2’si herhangi bir işyerinde çalışmıyor ve 22 kadının çalışma durumu bilinememektedir.” denildi.

İmam Hatip Liseleri’nde cinsiyetçi söylemler yerleştirilmeye çalışılıyor

Dinsel gericiliğin önemli kurumlarından olan İmam Hatip Liseleri’nde verilen eğitimde kadınlara dayatılan toplumsal cinsel rollerine de değinilerek şunlar ifade edildi:

“İmam Hatip Liselerinde verilen ders kitaplarında ‘Ev işi yapmak kadınların görevidir.’, ‘Evin hanımı kocasına karşı saygılı davranmalı, iffet ve namusunu korumalı.’ şeklinde ifadeler yer alıyor. Kadınlara dayatılan toplumsal cinsiyet rollerini liseli kadınlar reddediyor.”

Şüpheli kadın ölümleri derhal aydınlatılmalıdır

“Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir.” denilen raporda, “şüpheli kadın ölümlerinin” kadın cinayetlerinin gerçek oranlarını anlamak açsından zorluk yarattığına vurgu yapıldı.

Raporun devamında “şüpheli kadın ölümleri”ne dair şu talepler sıralandı:

“Eylül ayında öğrendiğimiz 19 kadının şüpheli ölümleri bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; İstanbul Sözleşmesi fesih kararı geri çekilmeli, 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır. Şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmaları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hızlıca sonuçlandırılmalıdır.”