ETF Tekstil işçileri bu kez Mavi Jeans mağazaları önünde haklarını istedi..!

İstanbul Tuzla’da kurulu olan ve DERİTEKS sendikasının örgütlü olduğu ETF Tekstil’de patron, ekonomik krizi gerekçe göstererek faaliyetlerini bütünüyle sonlandırma kararı aldığını, işçilerin alacaklarının ise sadece yüzde 40’ını ödeyeceğini duyurmuştu. ETF Tekstil işçileri ise temmuz ayından bu yana gasbedilmeye çalışılan hakları için fabrika önünde direnişlerini sürdürüyor. Pek çok ünlü giyim markası için üretim yapan ETF Tekstil işçileri, bu markaların mağazaları önünde basın açıklamaları gerçekleştiriyor.

“KOCAELİ’DE İŞÇİLER BU DURUMA YABANCI DEĞİL”

Kocaeli’de EMEP ve TİP il örgütlerinin çağrıda bulunduğu eyleme CHP, SYKP, Eğitim Sen, BES ve Haber Sen Kocaeli Şubeleri de destek verdi. İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan Mavi Jeans önünde gerçekleştirilen açıklamayı TİP Kocaeli İl Başkanı İsmail Göksu okudu.

Göksu, ETF patronunun kamyonlarla fabrikadan mal kaçırmasına engel olmaya çalışan işçileri hatırlatarak “Kamyonların önünde duran ve makinelerin fabrikadan çıkışına izin vermek istemeyen işçiler ve sendika temsilcileriyle beraber onlarca işçi gözaltına alındı. Polisler ise işçilerin direniş çadırını söktü” dedi.

ETF patronuna seslenen Göksu, işçilerin hakları verilene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek Kocaeli halkına seslendi. Göksu, “Evinizi geçindirmek için canınızı dişinize takıp saatlerce fabrikalarda ürün çıkarıyorsunuz, bir gün patron ‘işleri bozuldu’ diye sizi kapının önüne koyuyor, ne kıdem ne ihbar tazminatınızı veriyor ne de ürettiğinize karşılık maaşını veriyor, ne yapardınız?” diyerek Kocaeli’de işçi ve emekçilerin bu duruma hiç yabancı olmadığını söyledi.

AD DEMİREL, FENİŞ ALÜMİNYUM İŞÇİLERİ DE AYNI DURUMU YAŞAMIŞTI

Geçtiğimiz yıllarda Kocaeli’de faaliyetini sonlandıran AD Demirel ve Feniş Alüminyum fabrikalarını hatırlatan İsmail Göksu, “Bu fabrikalarda çalışan işçi arkadaşlarımız da işyerlerinin kapanmasının ardından tıpkı ETF Tekstil işçileri gibi hak gaspları yaşadı, mağdur edildi. Yıllarını verdikleri fabrikalardan ne maaş alacaklarını, ne de tazminat alacaklarını alabildiler. Alacakları için aylarca direnen işçiler sadece patrona değil iktidara da çağrı yaptılar. İşçilerin sesleri duyulmadı, talepleri yok sayıldı çünkü bu ülkede işçi alacaklarının güvencesi yok. Çünkü bu ülkede kapanma, icra ya da iflas durumunda işçi alacakları öncelikli sırada değil. Kimler mi öncelikli sırada; bankalar, leasing şirketleri, devlet kurumları. Bu kabul edilemez. Buradan iktidara ve ilgili bakanlıklara da sesleniyoruz; işçilerin mağduriyetlerine bir son verin. Dün meclisin yeni yasama yılı açıldı. Bir an evvel başta ETF Tekstil işçileri olmak üzere işçilerin hak kayıpları yaşamaması için yasal bir düzenleme yaparak işçi alacaklarını öncelikli alacaklar haline getirin” diye konuştu.

İSTANBUL’DA KADIKÖY VE SULTANGAZİ MAĞAZALARI ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILDI

İstanbul’da ise Kadıköy’de ve  Sultangazi VEGA AVM’de bulunan Mavi Jeans mağazaları önünde ETF Tekstil işçilerine destek açıklaması düzenlendi.

EMEP ve TİP’in düzenlediği açıklamada, işçilere ve emekçilere ETF İşçileriyle dayanışma çağrısında bulunuldu. Açıklamalarda “ETF işçisi yalnız değildir” ve “Mavi değil kırmızı, Mavi emek hırsızı” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından mağaza içerisinde açıklama bildirisi müşterilere ve çalışanlara dağıtılarak süreç hakkında bilgi verildi. Bazı müşteriler aldıkları ürünleri bırakarak eyleme destek verdi