Erzincan’da altın madeninde 900 işçi iş bıraktı..!

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler bölgesinde, atık havuzundan siyanür sızdığı tespitiyle gündeme gelen altın madeninde işçiler eylem yaptı.
Ocağı işleten Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik’e bağlı 900 işçi, maaşlarının yatırıldığı bankadan alacakları promosyon ücretlerinin düşük olduğu gerekçesiyle bir süre önce duruma itiraz etti. Bunun üzerine bazı arkadaşları işten atılınca, işçiler dün gece yarısı iş bıraktı.
ANKA’nın aktardığına göre, bugün de eyleme devam eden işçiler yaptıkları yazılı açıklamada şunları söyledi:
‘Bugüne kadar gelişme kaydedilmedi’
“Aylardan bu yana sabırla banka promosyon hakkımızın ödenmesi için işveren yetkililerimizle görüşmeler yaptık. Ancak bugüne kadar net bir gelişme kaydedilmedi. Ne kadar, ne miktar promosyon alacağız ve ne zaman ödenecek hala belli değil. Başka kurum ve işletmelerle kıyaslandığında bize teklif edilen bedellerin çok düşük olduğuna ilişkin itirazlarımız sonucunda birkaç haftadan bu yana en son üç yıllığına toplam 6 bin 250 lira rakamları telaffuz edildi.
‘Bazı arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı’
Bu rakamın çok yetersiz olduğu ve kabul etmemekte kararlı oluşumuz üzerine bugünden başlayarak bazı arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı her aradığımızda işten atılma tehdidini kabul etmeyeceğimizi, bu haksız ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki tüm arkadaşlarımızla birlikte tüm yasal karşı koyma hakkımızı kullanacağımız konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca hak ve nefaset ölçülerinde başta promosyon hakkımız olmak üzere tüm alacaklarımızın peşini bırakmamakta tüm işçiler, İliç halkı ve tüm emek dostlarıyla mücadele etmekte kararlıyız.”