Erken kalkan Darbe Yapıyor: Burkina Faso’da ordu, yönetime el koydu.!

Afrikanın en yoksul ülkelerinden birisi olan Burkina Faso’da ordu, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve parlamentonun feshedildiğini duyurdu. Böylece Burkina Faso’da ordu, yönetime el koydu. Ulusal televizyonda bir subay tarafından okunan bildiride, Devlet Başkanı Paul Henri Damiba’nın görevden alındığı, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve parlamentonun feshedildiği duyuruldu. Kararın, güvenlik endişeleri nedeniyle alındığı, ülke sınırlarının kapatıldığı ve ülkenin yeni liderinin ordu komutanı İbrahim Traore olduğu aktarıldı.

Batı Afrika bölgesinde son 17 ay içinde tam beş darbe gerçekleşti.

Burkina Faso’nun komşu ülkesi olan Mali’de bu süre içinde ülkedeki İslamcı militanlar ile mücadele edilemediği gerekçesiyle iki farklı askeri müdahale yaşandı.

Burkina Faso’da yaşanan darbe ve Devlet Başkanı Paul Henri Damiba’nın görevden alınmasının temel sebepleri gitgide kötüleşen güvenlik durumu ve ülkedeki askeri güçlere El Kaide ve Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) bağlı İslamcı militanlarla mücadele etmek için yeterli desteğin sağlanmaması, kaynak ayrılmamasıydı.