Erdoğandan Krize Çare; Dolar Bozdur Kampanyası–!

 

Bozdur Doları Kap Mezar Yerini, Kap Bedava Ekmeği,Kap Bedava Yemeği :..!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ateşi bir türlü düşürülemeyen doların yükselişi karşısında ‘döviz bozdurma’ çağrısına destek vermek isteyen lokantacıdan simitçiye, fırıncıdan berberciye, mezarcıdan çiçekçiye hemen herkesim de bozdur dolarını dolarını getir makbuzunu makbuzunu al istediğini kampanyası başlatıldı.

İstanbuldan İzmire, Ankara dan Bursaya , bir çok esnaf işyeleirnin camına ‘100- 200-500-1000- 2 bin dolar bozdurup fişini getirene indirmeden bedava yemek-ekmeğe kadar herşey bedava’, ‘Dolarını bozdur ekmeğini-saçını-sakalını-mezar taşını götür’ yazarak yeni bir kampanya başlatıldı..

Esnaf olarak doların değer artışının kendi işlerini de olumsuz etkilediğini aktaranlar: “Biz de kendi TL’mize sahip çıkmak amacıyla 100-200-5000-2, 3 veya 5 bin dolarını bozdurup, makbuzunu getiren vatandaşlarımıza ekmeği-yemeği, mezar taşını v.b. hediye ediyoruz. Bizim mesleğimiz, işimiz bu. Bunu yapabiliyoruz. Belki başka meslektaşlarımıza örnek olur. Onların da böyle bir duyarlılık gösterebilir. Bu sayede insanları, bazı ihtiyaçlarını karşılamak için olsa bile dolarını bozdurmaya ikna edebiliriz diye düşündük, böyle bir kampanya başlattık.”

Vatandaşların bu kampanyaya çok olumlu baktığını da söyleyen Esnaflar şöyle devam etti: “ bazı vatandaşımız dolarını bozdurup geliyorlar ve bizde verdiğimiz söze uygun davranıyoruz. Kampanyamız İlgi görüyoruz. İnşallah vatandaş bundan sonra kendi çabalarıyla da bazı sorunları çözebilecek. Bizim ülkemiz, bizim ekonomimiz, sahip çıkacağız. Kimseye bırakmayacağız. Esnaflar olarak elimizde ne geliyorsa çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da bu konuyla ilgili ellerinden gelen her şeyi yapmalarını istiyoruz.

‘Seferberliği’ Erdoğan başlatmıştı

Dolar bozdurma çağrılarındaki ‘seferberliği’ ilk olarak Erdoğan başlatmış, bir açılış töreninde doları olanlara açık çağrı yapmıştı: “Son günlerde hani bir döviz meselesi çıkardılar. Gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Türk Lirası değer kazansın, altın değer kazansın. Ne lüzum var gideceğiz dövize değer kazandıracağız. Gelin bunu yapın. Ve bu adımı attığımız sürece birilerinin oyunu da bozulacak. Hiç endişe etmeyin, bu oyunu kısa zamanda bozarız. Bundan önce de bunu yaptılar. 2007-2008’de de bunu yaptılar. O zaman ne dedim ‘Teğet geçecek’ dedim. Aynı şeyi yine söylüyorum, teğet geçecek.”

Bu açıklamanın ardından ilk olarak Borsa İstanbul, tüm nakdi varlıklarını Türk Lirası’na çevirmeye ve Türk Lirası hesaplarında tutmaya karar verdiğini açıklamıştı. Ardından TMSF de alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağını, işlemlerin Türk Lirası’nı yürütüleceğini belirtmişti.

Son olarak da Diyanet, hac ve umre bedellerinin lira olarak tahsil edileceğini açıklamıştı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi de, çağrılara uyarak, yüklü miktarda dolar bozduranların isminin üniversitenin amfi tiyatrosuna verileceğini duyurmuştu.

Hani AKP iktidarı dönemi de ekonomi tıkırındaydı. Erdoğan krizi dış güçlere yüklemekten vazgeçmediği gibi dolar bozdur kampanyasıyla halkın tepkisi boşa düşürmeye çalışıyor. Yakında Camilerde-sokaklarda dolar düşürme dualarını izlemek beklenmedik bir gelişme olmayacaktır