Erdoğan da Gülen gibi ‘himmet’ toplamış: Müftü de bağış yapmış, akademisyen de..!

Wikileaks’in geçen haziranda yayınladığı ve Türkiye’den erişimin anında engellendiği AKP iç yazışmalarında, Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde ‘himmet’ toplar gibi bağış topladığı ortaya çıktı.

AKP’li yöneticiler tarafından yürütülen bağış kampanyası kapsamında, kritik mevkilere yerleştirildiği anlaşılan öğretim görevlileri, devlet iştiraki şirketlerin başındaki isimler ve hatta İstanbul müftüsünden bile para toplanmış.

The Economist, makaleyle birlikte kullandığı karikatürde Erdoğan’ı halının altına para süpürdüğü sırada ‘karanlık bir el’ tarafından görüntülenirken resmetti.

The Economist, bir karikatürde Erdoğan’ı halının altına para süpürdüğü sırada ‘karanlık bir el’ tarafından görüntülenirken resmetmişti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen operasyonlarda Fethullah Gülen Cemaati’ne mensup kişilerin önemli noktalara yerleştirildiği ve ‘himmet’ adı altında para topladığı ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya dair yaptığı bir konuşmada şunları söylemişti: “Yargıyı, devlet kurumlarını böyle ele geçirdiler. Bu adamlar gaspçıdır, himmet adı altında çok kişiyi soydular. Bunlar Allah’ı istismar ederek milleti aldattılar. Himmet diyerek milleti dolandırdılar. Kim bilir daha neler çıkacak.”

Geçen haziranda AKP’nin iç yazışmalarını sızdıran Wikileaks’in yayınladığı e-postalar arasında, AKP mali işlerden sorumlu eski genel başkan yardımcısı ve şu anki İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati’nin, devlet iştiraki şirketlerin yöneticilerine, öğretim görevlilerine, kamu çalışanlarına ve AKP’li bazı üst düzey isimlere 2014’te yolladığı e-posta da bulunuyor.

Bağışları Nebati toplamış

Erdoğan’ın aday olduğu 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi onlarca isme gönderilen e-postada Nebati, Tayyip Erdoğan adına Ziraat Bankası Girişimci Ankara Kamu Şubesi’nde açılmış bir banka hesabının bilgilerini paylaşıp seçim çalışmaları için bağış yapılmasını istedi

Nebati’nin, Erdoğan’ın hesabına bağış yapmasını istediği kişiler arasındaki bazı isimler şöyle: Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi, Turkuvaz Medya Grubu’nun CEO’su ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Albayrak, AKP’li eski bakan Egemen Bağış’ın referansıyla göreve gelen İstanbul Müftüsü Prof. Rahmi Yaran, 1 Kasım seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili aday adayı olan Rümeysa Semiz, Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Hüner Şencan, Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Sabri Burak Arzova, THY ve Havaş ortaklığıyla kurulan TGS Yer Hizmetleri yöneticisi Sabahattin Kaplan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi yöneticisi Sadık Sürücü, ‘FETÖ’ operasyonu kapsamında tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın kardeşi Ahmet Said Kavurmacı, Ulusal Demokratik Enstitüsü Sekreteri Sait Fehmi Ağduk, AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve daha sonra Enerji Bakanlığı müşavirliğine atanacak dönemin Petrol İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı.

İki bağışçı dekontunu yolladı

Wikileaks’in kayıtlarında Nebati’nin e-postasına geri dönüş yapan iki isim bulunuyor.

Bunlardan biri, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde görevli Prof. Hüner Şencan. Şencan, dönemin AKP genel başkan yardımcısına 2 bin liralık bağış yaptığını, banka dekontunu da kendisine e-postanın ekinde gönderdiğini ifade ediyor.

Buna ek olarak da oğlu Gafur Şencan’ın 4 Ağustos’ta İGDAŞ’ta işe başlayacağını, bu vesileyle de oğlunu işe yerleştiren Nebati’ye teşekkür etmek istediğini yazıyor.

Yine Wikileaks’in kayıtlarına göre Nebati’ye dekontuyla geri dönen ikinci isim, devlet iştiraki Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün tepesindeki Selami İncedalcı.

Daha sonra Erdoğan’ın damadı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından bakanlık müşavirliğine atanacak İncedalcı şunları yazmış: “Tarafıma da göndermiş olduğunuz e-posta’da belirttiğiniz Cumhurbaşkanı Adayımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN için açılan bağış kampanyasına şahsımın yaptığı bağış dekontu ektedir.”

Ne kadar bağış yaptığını belirtmeyen İncedalcı, aynı e-postada Erdoğan’ın icraatlarına hayranlığınıysa şu sözlerle aktarıyor: “Bu vesile ile, bugüne kadar yaptığı icraatla Milletimizin yanı sıra özellikle İslam Dünyası’nın, Ortadoğu ve Balkanların takdir ve hayranlığını kazanarak kendisine örnek lider gözüyle bakılan, Milletimizin bağrından çıkan Milletin Adamı, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, Cumhurbaşkanlığı yolundaki adaylığını tebrik eder, Cenab-ı Allah’tan yolunun açık, başarılarının daim olmasını niyaz ederim.”