Enderun Mektebinde 4 yaşındaki çocuklara ‘İslam yemini’…!

İstanbul Esenler’deki Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneğinde 4-6 yaş arasındaki çocuklara andımız denilerek, “Aleyküm selam. Bu ne güzel kelam. Yaşasın İslam” sözleriyle başlayan yemin ettirildi. Konuyla ilgili görüş aldığımız Prof. Dr. Adnan Gümüş, bu tür uygulamaların ne bilimsel, ne pedagojik ne de çocuk gelişimi ile ilgisi olmadığını belirtti.

İstanbul Esenler’deki Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneğinde 4-6 yaş arasındaki çocuklara andımız denilerek dini sözlerin yer aldığı bir yemin okutuldu. Elimize ulaşan görüntülerde andımız denilerek küçük çocuklara okutulan sözler şöyle: “Aleyküm selam. Bu ne güzel kelam. Yaşasın İslam. Elimizde Kur’an. Kalbimizde iman, bir Allah’a inanan Müslüman’ız Müslüman. Ayrılmayız bu yoldan. Hep doğru yoldan. Kitaba sünnete sarılan, emirlerini yapan, yasaklardan kaçınan Müslüman’ız Müslüman.” Bu sözler çocuklara hep bir ağızdan tekrar ettirilerek ezberletiliyor.

Peki bütün bu görüntüler pedagojik eğitim açısından ne anlama geliyor? Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş haberdeki görüntüleri yorumladı.

‘MİLİTAN YETİŞTİRMEYE UYGUN BİR EĞİTİM’

Prof. Dr. Adnan Gümüş, çocuklara söyletilen bu marşın İslamcılığı esas alan ideolojik bir uygulama olduğunu söyledi. Gümüş, “Uygulamanın ne bilimsel, ne pedagojik ne de çocuk gelişimi ile ilgisi yoktur. İslamcı bir militan, dinci militan yetiştirmeye uygun bir eğitimdir. Bu görüntülerin eğitsel karşılığı ne? Bir kişinin çıkıp bunun açıklamasını yapması lazım. Bunun eğitim bilimleri, nitelikli eğitim, fen-matematik eğitimi, çocuk gelişimi açısından katkısı ne? Bunun hiçbir artısı yoktur. Bu ideolojik ve yanlış bir uygulamadır” dedi.

‘KAPANDIK!’

Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneğini bilgi almak için ilk önce bir veli olarak aradığımızda, kurum yetkilisi, Enderun Mektebi Çocuk Akademisine kayıtların hâlâ devam ettiğini söyledi. Bir gün sonra görüntülerin doğruluğu hakkında bilgi almak için gazeteci olarak aradığımızda ise görüştüğümüz yetkili kişi, videonun eski bir video olduğunu ve kurumun kapandığını söyled