Emperyalizm Demek Eşitsizlik ve Yoksulluk Demektir.!

Bir yandan yoksulluk nedeniyle günde bimlerce insan ölürken diğer yandan dünyanın kaymağını yiyen vir avuç en kesim geçen yıl servetine 2.5 milyar dolar daha ekledi. Küresel kriz tüm dünyada yoksullaşmayı derin boyutlara taşırken tüm servetin bir avuç insan elinde toplandığı gerçeği yakıcı olarak karşımızda duruyor.

Emperyalizm artık değişti, yalanıyla emekçileri aldatıp yedeklemeye çalışan kalemşörlerin maskeleri erkence düştü.

. İngiltere’de bulunan yardım kuruşu Oxfam’ın hazırladığı rapor emperyalizmin yalnızca talancı ve yağmacı olmadığı, karı çalışanlarla paylaştığı yalanını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Gelir adaletsizliğini konu alan rapora göre; dünyada en zengin 26 kişinin toplam serveti dünya nüfusunda yaşayan yoksulların yarısının servetine eşit. Milyarderlerin toplam serveti geçtiğimiz yıl 900 Milyar dolara yükseldi. Rapor ayrıca 2015’den bu yana en zengin yüzde 1’lik kesimin toplam servetinin dünyanın yüzde 99’unun servetinden daha fazla olduğunu da belirtiyor.

Dünyanın en zengin kesimi geçtiğimiz yıl servetine ortalama 2.5 milyar dolar daha eklendi. Küresel kriz tüm dünyada yoksullaşmayı derin boyutlara taşırken tüm servetin bir avuç insan elinde toplandığı gerçeği çarpıcı deneklerle karşımıza seriliyor.

Dünyanın en zengini ise 112 Milyar dolarlık serveti ile Amazon internet sitesinin sahibi Jeff Bezos. Bezos’un servetinin yüzde 1’i Etiyopya’nın tüm sağlık bütçesini karşılayacak güçte…

Türkiye’de de zengin-yoksul arasındaki gelir makası gittikçe açılıyor. En zengin yüzde 10’luk kesimin en yoksul yüzde 10’dan 150 kat daha fazla serveti olduğu verilerle ifade ediliyor. Milyoner sayısının son bir yılda 7 bin 9 kişi artarak 146 bine ulaştığı da kayıt altına alınmış.

Rapor gelir dağılımında kadın-erkek eşitsizliğini de vurguluyor. Cinsel eşitsizliğin sürdüğü belirtilirken, iş hayatında erkeklerin kadınlara oranla yüzde 86 oranında işletme idaresine sahip olduğu açıklandı. Cinsiyet eşitsizliği gelir dağılımının yanı sıra çalışma koşullarına da yansıyor. Bagladeş’te çarpıcı bir örnek burjuvazinin iki yüzlülüğünü gözler önüne seriyor. Ünlü bir müzik grubu olan Splice Girl’in cinsiyet eşitsizliği kampanyası için satılan tşörtlerin, çalışan kadın işçilerce saati 2.3 TL’ye üretildiği İngiliz The Guardian gazetesinde yer aldı. Guardian’a göre tişörtü üreten bir işçinin bu tişörtten satın alabilmesi için 2 hafta çalışması gerekiyor.

Emperyalistler sosyal patlamayı önlemek adına kendi cephelerinden tehlikeyi ortaya koyup, çözüm arıyorlar. Onlar bu çırpınma içerisindeyken diğer bir taraftan da ezilen, sömürülen, yoksul emekçi kitlelerin öfkesi büyüyor. Yine Oxfom direktörü Wirinkle Yanima bahsi geçen raporla ilgili değerlendirmesinde dünya genelinde insanların derinleşen gelir adaletsizliği durumuna kızgın ve öfkeli olduklarını vurgulamaktan kaçınamıyor.

Kapitalizmin varoluşsal krizi derinleşirken öfkeli kitlelere farklı nitelikteki hareketlerle dünyayı sardı. Sömürü ve acımasız çalışma koşullarına karşı artık yeter diyerek Fransa’nın “Sarı Yelekler”in yaktığı isyan ateşi, Trump karşıtı eylemler, dünyanın bir çok kentinde ve Türkiye’de gelişen işçi ve emekçi hareketlerindeni dünya kadın hareketinin ‘Kadın Grevi’ çağrısına bir çok örnekten emekçilerin saflarında küresel hareketliliğin gittikçe hızlanacağını işarte ediyor.

Devrimci ve sosyalistlerin ‘Başka Bir Dünya Mümkün’ sloganı haklara bir hayal gibi lansedilse de ortaya çıkan tablo bunun bir ütopya olmadığını yeniden kanıtlıyor.

Sınıf ayrışması, yoksulluk ve baskı emekçilerin örgütlenip hakları için mücadeleye katılma koşullarını artırıyor. Eksik olan yığınları doğru devrimci bir politik hatta örgütleyip birleştirp emperyalist kapitalizmi mezara gömmeye önderlik edecek öncü komünist partisidir.

Her ülkede komünistleri, sınıf savaşımının sıcak hattında öncü komünist partisini yaratmak için daha yoğun çalışma yapmak bekliyor.