EMİS ile Birleşik Metal-İş yönetimi anlaştı, metal grevi sonlandı..!

EMİS ile Birleşik Metal-İş yönetimi Çalışma Bakanlığı’nın çağrısıyla 23 Ocak akşamı yapılan toplantıda anlaşma sağladı, metal grevi sonlandı. İki yıllık varılan anlaşma ABB, Schneider Enerji, Scheneider Elektrik ve General Elektrik’e bağlı fabrikalarda çalışan 2200 işçiyi kapsıyor.

EMİS kapsamındaki fabrikalarda çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin, yasaklanan grevi fiili olarak sürdürmesi üzerine devreye giren Çalışma Bakanlığı, işveren sendikası EMİS ile Birleşik Metal-İş merkez yöneticilerini Ankara’ya toplantıya çağırdı. EMİS yöneticilerinin görüşme şartı olarak iş bırakma eyleminin sona ermesini istemesi üzerine, Birleşik Metal-İş merkez yönetiminin talebiyle fabrikalardaki eylemler sona erdi.

Ardından başlayan görüşmeler gece geç saatlere kadar devam etti. Sendikacılar görüşme sonunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Saat ücretlerinde, sosyal haklarda artış

Buna göre saat ücretlerine ilk altı ay için 1,20 lira artı yüzde 7 artış, ikinci ve üçüncü altı aylar için ise enflasyon artı 1 puan artış yapıldı. Sadece Çiğli Schneider fabrikası için ise ilk altı ay zammı olarak 1 lira artı yüzde 7 artış belirlendi.

Sosyal haklarda ise ilk yıl yüzde 27, ikinci yıl için ise enflasyon artı 1 puan artış yapılacağı bildirildi.

EMİS fabrikalarındaki grevin Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasının ardından işçiler yasağı tanımadıklarını duyurarak 22 Ocak’ı 23 Ocak’a bağlayan gece vardiyasından itibaren gün boyunca fiili olarak greve devam etmişti.

23 Ocak Pazartesi günü akşam saatlerinde ise EMİS patronları ile Birleşik Metal-İş arasında Çalışma Bakanlığı’nda görüşme gerçekleşti. EMİS patronlarının, fiilen devam eden grevin sona erdirilmesi şartıyla katıldığı görüşmenin ardından Birleşik Metal-İş anlaşma sağlandığını açıklayarak anlaşma detaylarını şöyle sundu:

-Saat ücretlerine birinci altı ay için 1,20 lira artı yüzde 7 zam yapılmıştır. Ortalama olarak yüzde 18,5 artışa tekabül etmektedir.

-Bu oran ile birinci altı için işyerlerine göre ortalamada 443 ile 510 lira net artış sağlamıştır.

-Yürürlüğü iki yıl olarak belirlenen sözleşmede diğer zam dilimleri için enflasyon artı bir ve enflasyon artı iki puan artış sağlanmıştır.

-Sosyal yardımlardaki artış yüzde 27 oranındadır.

-Bayram mesaileri yüzde 200’e yükseltilmiştir.

-Engelliler gününde ücretli izin, eşin anne ve babasının ölümünde üyeye 4 gün ölüm izni, ABB işyerinde işçilere sağlık sigortası hakları alınmıştır.

EMİS ile Birleşik Metal-İş arasında yapılan görüşmelerde uyuşmazlık yaşandığında, işçilerin ücretlere zam talebinin 2,00 TL + %12 zam olduğu açıklanmıştı.

Anlaşmaya varılan sözleşmeyi işçiler, ‘Metal İşçilerinin Sesi’nde değerlendirdi. Gebze’deki Schneider işçileri “Esas olan bizim kararlı duruşumuz. Bir günlük grev bize bunu sağladı. Bu karar aynı zamanda bizlere gösterdi ki mesele bizim gücümüz. Bizim mücadelemizin bunu sağladı” dedi.

Metal işçilerinin yönettiği sayfada ayrıca “Kazanım tüm sınıfın kazanımıdır, diyebilmek için eksiklerin üstüne gidilmelidir. Uzun süredir süren suskunluğu metal işçisi ve tüm sınıf kardeşleri parçalamıştır. Patronlar ve hükümetten sonra sırada MESS vardır” denildi