Emekçiler aç ve işsiz:’Saray’ın bir dakikalık gideri 2020 TL’..!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında 2 Aralık’ta görüşmelere başlayacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Komisyonu’nun asgari ücreti hesaplarken 4 kişilik bir aile üzerinden hesap yapması gerektiğini belirten Beko, devlet memurlarının aldığı en düşük ücretle asgari ücretin aynı olması gerektiğini savundu.

‘SARAY’IN 1 DAKİKALIK GİDERİ 2020 TL’

Cumhurbaşkanı’nın asgari ücretle çalışan bir işçiden 30 kat fazla maaş aldığını söyleyen Beko “Benim yapmış olduğum araştırmaya göre Saray’ın 1 dakikalık gideri 2020 TL’dir. Ama bu 2020 TL’yi alabilmek için asgari ücretle çalışan bir işçi bir ay çalışmaktadır” dedi.

‘8.5 MİLYON İŞSİZ VAR’

Beko, konuşmasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarının makyajlı olduğunu söyleyerek, bu rakamların da vatandaşın durumunu saklayamayacağını dile getirdi. Beko, milyonlarca vatandaşın konut masraflarını karşılayamadığını, borçlarını ödeyemediğini ve sofrasına bir kap et yemeği koyamadığını kaydederek, “8.5 milyon işsiz kardeşimiz var. 17 yılda AKP iktidarının ülkemizi getirdiği nokta bu” ifadesini kullandı.

ASGARİ ÜCRET HESAPLAMASI

Çalışanın, temel ihtiyaçlarını giderebilecek düzeyde asgari ücret talep ettiğini anlatan Beko, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) asgari ücret hesabının 4 kişilik bir ailenin masrafları dikkate alınarak hesaplanması gerektiği yönünde önerisi bulunduğunu ancak bunun Türkiye’de tek bir kişi üzerinden yapıldığını belirtti.

Bazı çalışanların, işverenlerle anlaşarak SGK primleri için ödenecek tutarı maaşlarına eklettiğini söyleyen Beko, bu durumun gelecekte önemli sosyal güvenlik sorunu yaratacağını belirtti.

‘KOMİSYONUN ADİL VE VİCDANLI OLMASINI DİLİYORUM’

Ankara’da asgari ücretle çalışan bazı vatandaşlarla kahvehanede bir araya gelerek aylık masraflarını hesapladıklarını anlatan Beko, asgari ücretli bir vatandaşın sosyal etkinlik ve sağlık hariç aylık masrafının 3 bin 250 lira olduğunu, ancak asgari ücretin bunun çok altında kaldığını ifade etti.

CHP’li Kani Beko, 2 Aralık’ta toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını dikkate alarak karar vermesini beklediğini belirterek, “Komisyonun adil ve vicdanlı olmasını diliyorum” diye konuştu.