Emekçi Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında “Yaşamımız, özgürlüğümüz, emeğimiz, bedenimiz için Hayır” diyerek sokaklara çıktılar..!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında bir araya geldi, taleplerini haykırd

Mersin

Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mersin Balıkçılar Barınağı önünde bir araya geldi. “Bunca erkekliğe inat ‘Hayır’ımızda isyan var” ve “Kadınlar ‘Hayır’ diyor isyan büyüyor” dövizleri açan kadınların sık sık “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa/Hayır dese” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganlarını attığı etkinlikte, Kadın Platformu adına Demet Bayar bir konuşma yaptı.

Kadın direnişinin tarihi sürecinden bahseden Bayar, günümüzde yaşanan savaşların yükünün kadınlara yüklendiğini ve kadınların öncelikli hedef yapıldığını ifade etti. Kadın mücadelesinin erkek egemen sistemin hedefi olduğunu belirten Bayar, Cizre, Sur, Nusaybin, Silopi ve sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı her yerde kadınların ve kadın bedeninin hedef olduğunu kaydetti.

Bayar, “Başka bir dünyanın, başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz. ‘Hayır’larımızla bu dünyayı büyütmeye 8 Mart heyecanı ile kadınları direnmeye çağırıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından kadın kurumları adına tek tek söz alan kadınlar, 16 Nisan’da yapılacak referanduma ilişkin “Hayır” gerekçelerini sıraladı. Ardından 7 Renk Korosu’nun seslendirdiği şarkılarla halaylar çeken kadınlar, alkış ve sloganlarla etkinliği sonlandırdı.

Samsun

Samsun Atakum İskelesi’nde bir araya gelen kadınlar 8 Mart’a çağrıda bulundu. Şarkılar ve sloganlar eşliğinde yapılan çağrı çevredeki insanlar tarafından destek gördü. “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa” sloganlarıyla çağrı yapan kadınlar şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına “Hayır” dedi. tüm kadınları 8 Mart Çarşamba günü saat 18.00’de Konak Sineması önüne davet etti.

Ankara-Batıkent

Batıkent Metro Çıkışı Boyalı merdivenlerde toplanan kadınlar “Tek Başına Olmaz 8 Mart’a Doğru Kadınlar Birlikte Güçlü” şiarıyla tüm Batıkentli kadınlara 8 Mart’ta Kurtuluş Meydanı’na çağırdı. Kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra Gülay Akgün eşliğinde şarkılar söyleyip halaya durdu. Kadınlar bir sonraki buluşmalarını 8 Mart günü saat 12:00’da Kurtuluş Meydanı’na keserek etkinlik alanından ayrıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır’da TJA tarafından panel düzenlendi. DBP ilçe binasında yapılan panele, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ile TJA aktivisti Fatma Kaşan konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşan Kaşan, Sur’un Diyarbakır’ın kalbi olduğunu, Diyarbakır’ın ise bölgenin kalesi olduğunu belirtti.

Feleknas Uca, bina etrafında bekleyen çok sayıda polise işaret ederek, iktidarın kadınlardan korktuğunu ifade etti. 8 Mart günü Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek mitingin bölge kadınlarına moral olacağını belirten Uca, sözlerini şöyle sürdürdü:

Referandumda sandığa giderken katledildikten sonra bedenleri teşhir edilerek sokak ortasına atılan Kürt kadınlarını hatırlayın. Sur’da, Cizre’de, Yüksekova’da, Nusaybin’de ve katledilen Kürt gençlerini hatırlayın. Verilen onca emekten sonra Kürtlerin el konulan, kazanımlarını hatırlayın.

Uca, konuşmasının sonunda kadınları 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek mitinge çağırdı.

Batman

Batmanlı kadınlar da 8 Mart etkinlikleri kapsamında Petrolkent Mahallesi’nde kadın şöleni gerçekleştirdi. Şölene katılan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kadınlarla birlikte zılgıt eşliğinde halay çekti. Başaran, tüm kadınları 8 Mart’ta yapılacak mitinge davet etti. Yüzlerce kadının katıldığı şölende davul zurna eşliğinde halay çekildi.

Antep

Antep Demokratik Kadın Meclisi ise, 8 Mart etkinlikleri kapsamında HDP il binasında şölen düzenledi. Salona, “8 Mart’ a söyleyecek sözümüz, ‘Hayır’a direnecek gücümüz var” pankartı asıldı.

Kahvaltı ile başlayan şölene, HDP Muş Milletvekilli Burcu Çelik de katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 8 Mart mesajı okundu. Mesajın ardından konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Güler Erat, güzel yarınları birlikte inşa edeceklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Medya Kültür ve Sana Merkezi tarafından müzik dinletisi verildi. Daha sonra tiyatro ve erbane gösterimi yapılan şölen, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Jin jiyan azadi” ve ” Em jin dibejin na na na” sloganları eşliğinde sona erdi.

Tekirdağ

Çorlu Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, Heykel Meydanı’nda bir araya geldi. Etkinliğe, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) kadın meclisleri, EMEP, Eğitim Sen’li kadınlar, Nar Kadın Dayanışması, Dev-Lis ve İlerici Kadınlar Meclisi’nin bulunduğu çok sayıda kadın katıldı.

“Hayır” şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla başlayan etkinliğe, çevrede bulunan gençlerde destek verdi. Yapılan drama gösteriminden sonra ortak açıklama yapıldı.

Kadınların talepleri sıralandı

Şensoy, kadınlara uygulanan baskılara artık yeter demek, bedenlerine, emeklerine, kimliklerine ve geleceklerine sahip çıkmak için bir arada olduklarını belirtti. Çeşitli mücadelelerle kazandıkları hak ve özgürlüklerinin “Tek Adam rejimi” inşa edilerek gasp edilmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Şensoy, taleplerini ise şöyle sıraladı:

* 8 Mart resmi tatil ilan edilsin.

* Sigortalı, sendikalı, güvenceli, tam zamanlı istihdam hakkımız.

* Eşit işe eşit ücret.

* Çocukların bakımı sadece kadının omuzlarına yüklenemez.

* Kadınlarla eşit süreli, ücretli ve devredilmez babalık izni.

* Her işyerine kreş açılsın.

* Kadınlara karşı taciz, tecavüz, cinayet suçlarını işleyenlerde iyi hal ve tahrik indirimlerine son verilsin.

* Kadınlara yönelik suçlara ağırlaştırılmış caydırıcı cezalar uygulansın.

* Yeterli sayıda, devlet tarafından finanse edilen kadınların yönetiminde kadın sığınma evi açılsın.

* OHAL kaldırılsın, KHK’ler iptal edilsin. Dün olduğu gibi bugün de ve yarın da dayanışmamızı büyütüp taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz.

Bursa

Bursa’da kadınlar, HDP Yıldırım İlçe Örgütü binasında “Kadınlar barışa kavuşmak için ‘Hayır’ diyor” şiarıyla bir araya geldi. Kadınlar, yaşamını yitiren kadınların anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından HDP’nin tutuklu kadın vekilleri tarafından gönderilen mektuplar okundu. Etkinlikte konuşan HDP PM üyesi Yurdusev Özsökmenler, eşitliği artık lafta değil yaşamda istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından kadın direnişini anlatan slayt gösterisi yapıldı.

Daha sonra kadınlar etkinlikte, şiirler okuyarak şarkılar eşliğinde halaya durdu.

kaynak;sendika.org