Dünya’nın pek çok yerinde iklim protestoları: “Başka dünya yok” Şiarıyla Yürüdü ..!

Almanya, İtalya ve Avusturya’da küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı eylemler düzenlendi. Danimarka’da hükümetin Baltık Doğalgaz Boru Hattı’nın ülkeden geçmesine onay vermesi protesto edildi.

Almanya’da öğrenciler iklim değişikliğine dikkat çekmek için yürüyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Almanya genelinde 516 , İtalya’nın başkenti Roma başta olmak üzere, Milano, Torino, Bologna, Napoli, Palermo gibi kentlerde, Avusturya’nın başkenti Viyana’da “küresel iklim” eylemi yaptı. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da doğa savunucuları, hükümetin Baltık Doğalgaz Boru Hattı’nın ülkeden geçmesine onay vermesini protesto etti.

Almanya genelinde; Hamburg, Berlin, Köln, Frankfurt, Münih, Mannheim, Stuttgart gibi büyük şehirlerin tümünde ve toplamda 516 ayrı noktada iklim eylemleri düzenlendi.

Başkent Berlin’de binlerce genç ve iklim aktivisti hükümetlerin iklim politikalarını protesto etti. “Fridays For Future” eylemleri kapsamında şehir merkezindeki tarihi Brandenburg Kapısı toplanan eylemciler, ellerindeki dövizlerle sloganlar eşliğinde protestolarını gerçekleştirdi

Almanya’da iklim protestosu düzenleniyor

Köln’de de yaklaşık 20 bin genç, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla eylem düzenledi.

Şehir merkezindeki Friesenplatz’da, “Gelecek için cuma” sloganıyla bir araya gelen gençler, “Geleceğimizi çalıyorsunuz”, “Dünyayı kurtarın”, “İklim hareketine destek verin” sloganlarının yazılı olduğu dövizler taşıdı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde Friesenplatz ve Rudolfplatz’daki ana caddeler trafiğe kapatıldı. Buradan yürüyüşe geçen gençler, şehir merkezindeki güzergahtan kilometrelerce yürüdü.

İlkim değişikliğini protesto etmek için Stuttgart’ta toplanan gençler

Stuttgart’ta üç ayrı noktada başlayan yürüyüşe yağmurlu havaya rağmen kitlesel katılım sağlandı. Gün boyu devam eden eyleme 15 bin kişinin katıldığı açıklandı.

Yürüyüş sonrası kitle Stuttgart Tren İstasyonunda bir araya geldi. Konuşmalarda ilkim değişikliği ve çevre kirliliğinin sorumlusunun kapitalizm olduğu vurgulandı.

İtalya’da da öğrenciler iklim değişikliğine dikkat çekmek için “Gelecek için Cumalar” adıyla kortej ve miting düzenledi.

Daha önce küresel çapta her yıl 15 Mart, 24 Mayıs ve 27 Eylül’de düzenlenen ve bugün dördüncüsü organize edilen etkinlikler kapsamında, İtalya’nın başkenti Roma başta olmak üzere, Milano, Torino, Bologna, Napoli, Palermo gibi kentlerde yürüyüş ve mitingler yapıldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de gelecek hafta yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP25) öncesinde İtalya’daki öğrenciler, iklim aktivisti Greta Thunberg’in çağrısıyla meydanlara indi.

Roma’da yaklaşık 20 bin öğrencinin katılımıyla Repubblica meydanından başlayan yürüyüş, Popolo meydanında sona erdi. Öğrenciler, “İklim için cumayı bloke et”, “Dünyanı koru”, “İklimi mahvettiniz”, “Plastiksiz bir dünya”, “Başka dünya yok” yazılı dövizler taşıdı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da binlerce gösterici, iklim değişikliği, küresel ısınma ve çevrenin korunması için daha etkin politikalar hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Ülkenin önde gelen enerji firmalarından ÖMV’nin önünde toplanan göstericiler, “Fosilden kurtul, geleceğe sahip çık”, “Geleceğimizle oynama”, “Ölmüş bir gezegende gelecek olmaz”, “Siz anlaşana kadar eylemlerimiz sürecek” yazılı pankartlar taşıdı.

DANİMARKA’DA ÇEVRECİLERDEN İKLİM BAKANINA BORULU PROTESTO

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da doğa savunucuları Gammeltorv Meydanı’nda bir araya geldi. İklim ve Enerji Bakanlığı binasına giren gençler, İklim ve Enerji Bakanı Dan Jorgensen ile görüşmek ve beraberinde getirdikleri doğalgaz hatlarında kullanılan bir boru ve mektubu vermek istedi. Bakan görüşme yapmayı reddedince gençler, beraberlerinde getirdikleri megafondan başbakan ve bakana yazdıkları mektubu okudu. Daha sonra mektubu bakana teslim etme sözü veren bir bürokrata vererek eylemi sonlandırdı.

14 MİLYAR KRONA MAL OLACAK

Danimarka Hükümeti, ekim ayının sonunda, Polonya şirketi Gaz-System ve Danimarka şirketi Enerjinet’in birlikte gerçekleştirecekleri projeyi onaylamıştı. Norveç gazını İsveç ve Danimarka üzerinden Polonya’ya ulaştıracak 900 kilometre uzunluğundaki Baltık Doğalgaz Boru Hattı Danimarka’ya 14 milyar krona mal olacak ve maliyetin yarısı devlet tarafından karşılanacak.

Bakırköy’de Siyasi kadın tutsakların kaldığı B/6 Koğuşu’na saldırı düzenlendi .!

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne jandarma robokoplarla saldırı düzenlendi. Siyasi kadın tutsakların kaldığı B/6 Koğuşu’na düzenlenen saldırıda tutsaklar saçlarından sürüklendi, darp edildi. Zorla DNA örneği alınmak istenen Esin Kavruk hapishaneden çıkarılarak Haseki Hastanesi’nde TMŞ polislerine teslim edildi. Kavruk’tan işkenceyle DNA örneği alınırken, koğuştaki saldırıda bir tutsak vajinasına aldığı tekne darbesiyle yaralandı.

Saldırının öğrenilmesi ardından Bakırköy Kadın Hapishanesi’ne giden avukatlar siyasi tutsakların kaldığı B/6 koğuşuna yapılan saldırının ayrıntılarını açıkladı.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarının verdiği bilgiye göre, saldırı 28 Kasım sabahı saat 08.30 sularında gerçekleşti. İstanbul TMŞ polislerine teslim edilmek üzere B/6 koğuşunda kalmakta olan Esin Kavruk koğuştan çıkarılmak istendi. Yüze yakın robokop kıyafetli gardiyan ve asker, birinci ve ikinci müdürlerin nezaretinde koğuşa baskın yaptı. Koğuşta bulunan 16 tutsak darp edilerek hücrelere götürüldü.

DNA ÖRNEĞİ İŞKENCEYLE ALINDI

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 11 Ekim 2019’da tutuklandıktan sonra hakkında açılan başka bir soruşturma ileri sürülerek DNA örneği dayatmasında bulunulan Esin Kavruk, koğuştan darp edilerek hapishane dışına çıkarıldı. Kavruk, Haseki Hastanesi önünde bekleyen TMŞ polislerine teslim edildi. TMŞ polisleri Kavruk’tan işkenceyle DNA örneği aldı. Avukatlar, işkencenin adli tıp birimi tarafından da belgelendiğini açıkladı.

BİR TUTSAK VAJİNASINA TEKME DARBESİYLE YARALANDI

Esin Kavruk’un koğuştan çıkarılmak istenmesine karşı koyan diğer tutsakların tamamı darp edildi, hakarete uğradı. Saldırının ardından arama altında koğuş talan edilirken, birçok kitap ve eşyaya el konuldu. Saldırıda Dilek Geçgin’in vajinasına aldığı tekme darbesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve yürümekte zorlandığı, Zeynep Gerçek ve Esin Kavruk da bellerine aldığı darbeler nedeniyle yürüme güçlüğü çektiği öğrenildi. Darp edilen tutsaklar koğuştan çıkartılarak 5 saat hücrelerde tutuldu. Tutsaklar tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

TÜM SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMALIDIR

Yasaya aykırı bir şekilde DNA örneği alındığına dikkat çeken Ezilenlerin Hukuk Bürosu “DNA örneği alınması kararını veren Sulh Ceza Hakimi ile birlikte bu hukuka aykırı kararı uygulama adına tutsaklara saldırı kararı veren hapishane müdürleri, gardiyanlar ve TEM polisleri yaşananlardan sorumludur. Tüm bu sorumlular hakkında vakit kaybetmeksizin soruşturma başlatılmalı, tutsakların bir an önce hastaneye sevkleri sağlanmalıdır. Bizler de sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyor kamuoyunu tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.