DİSK’ten karalamalara karşı açıklama: 50 yıla yaklaşan mücadelemizi etkilemez..!

DİSK, 18-19 Ağustos 2016 tarihlerinde Sabah, Star, Takvim ve Güneş gibi gazete ve internet sitelerinde yayımlanan “DİSK FETÖ ve PKK’yı övüp, Türkiye’yi şikâyet etti” başlıklı haberlerle ilgili açıklama yaparak “Karalamalar ve iftiralar, DİSK’in 50 yıla yaklaşan emek ve demokrasi mücadelesiyle örülmüş duruşunu, mücadelesini etkileyemeyecektir” dedi.

‘Gazetecilik değil tetikçilik yaptıkları kamuoyunun malumudur’

“Haberlerin sosyal medya ve yerel basında da yaygın şekilde kullanılması DİSK’e, yöneticilerine ve uzmanlarına karşı bir karalama kampanyası, cadı avı başlatıldığını göstermektedir” diyen DİSK, haberleri yapanların asgari gazetecilik ilkelerinden ve ahlakından nasiplerini almadıklarını ve gazetecilik değil tetikçilik yaptıklarının kamuoyunun malumu olduğunu söyledi.

Bu haberlerin biçimiyle ilgili birçok çelişkiyi içerdiğini de vurgulayan DİSK, “Herhangi bir ajans veya muhabir imzası bulunmayan haberlerin, farklı basın organlarında noktasına virgülüne hatta tercüme hatalarına kadar tıpatıp aynı olması, gazeteciliğin doğasına aykırı olduğu gibi, bu haberlerin, bir cadı avı projesi kapsamında aynı odaktan yayıldığını kanıtlamaktadır. Söz konusu karalama ve yalan kampanyasına katılan gazetelerin arşivlerine bakıldığında Fethullah Gülen ve hareketi hakkında övgü dolu yazılara bolca rastlanacaktır. DİSK’in arşivlerinde ise her türlü darbeye, demokrasi dışı girişimlere, nereden gelirse gelsin terör eylemlerine, bütün terör örgütlerine karşı çıktığımızı, eleştirdiğimizi gösteren belgeler bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

DİSK, söz konusu haberlerde DİSK’in açıklamalarının çarpıtılarak ve DİSK’in teröre ve darbeye destek verdiği gibi asılsız bir iddia ve iftira ortaya atıldığını, DİSK yöneticilerinin ve uzmanlarının hedef haline getirildiğini, DİSK üyesi işçilerin darbeci ve terörist olarak yaftalanmak istendiğinin altını çizdi.

‘DİSK’in toplumsal muhalefetin susturulmasına da sessiz kalmasını kimse beklemesin’

DİSK, 15 Temmuz darbe girişimin ardından, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Avrupa Kamu Hizmetleri Federasyonu (EPSU) ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, darbe girişimi açıkça kınayan açıklamalar yayınladığını da belirtti.

“Konfederasyonumuzun darbeye karşı tutumu nettir. DİSK, bunun yanında ülkenin OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmesine karşıdır. DİSK, darbe girişimiyle ve FETÖ ile ilgisi olmayan akademisyenlerin, gazetecilerin ve kamu çalışanlarının açığa alınması, gözaltına alınması, tutuklanması, gazetelerin kapatılması, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklanması gibi demokrasi dışı adımları ise eleştirmiştir” diyen DİSK şunları söyledi:

Bu açıklamaların tamamı DİSK’in resmi yayın organlarında ve web sitesinde açık bir şekilde yer almaktadır. Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’i ve çok sayıda yönetici ve üyesini teröre kurban vermiş, 12 Eylül askeri darbesinde 12 yıl boyunca faaliyetleri durdurulmuş ve başta Genel Başkanı Abdullah Baştürk olmak üzere 52 yöneticisi idamla yargılanmış, üyeleri süngü zoruyla başka konfederasyonlara geçirilmiş DİSK’in, nereden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun bütün terör eylemlerine, terör örgütlerine, darbelere karşı tutumu nettir. DİSK darbe ve teröre karşı tereddütsüz tutum alırken, darbe girişimi ve terör eylemleri bahane edilerek demokratik hak ve özgürlüklerin yok edilmesine ve toplumsal muhalefetin susturulmasına da sessiz kalmasını kimse beklemesin.

Söz konusu karalamalar ve iftiralar, kuruluş ilkeleri gereği, sermayeden, siyasi iktidardan ve siyasi partilerden bağımsız DİSK’in 50 yıla yaklaşan emek ve demokrasi mücadelesiyle örülmüş duruşunu, mücadelesini etkileyemeyecek olup, bu karalama ve iftira kampanyasını yürütenler hakkında gerekli hukuki girişimlerin başlatılacağını kamuoyuna duyururuz.