DİSK: İşçilerin geleceği için ‘hayır’ demeye devam..!

16 Nisan referandumu sonuçlarının ülke için yeni sorunlara, gerilimlere ve derinleşen ayrışmalara işaret ettiğini ifade eden DİSK, “Memleketin ve işçilerin geleceği için hayır demeye devam edeceğiz” dedi.

Neredeyse yarı yarıya çıkan tablonun, toplumun ikiye bölündüğüne işaret ettiği belirtilen açıklamada, “Temel özelliği toplumsal mutabakat olan anayasa oluşumu için gerekli toplumsal uzlaşma kesinlikle oluşmamıştır. Türkiye’de bu kapsamdaki bir anayasa oylamasına şimdiye dek verilmiş en zayıf destek söz konusudur” denildi.

Referandum sonuçlarının, Meclis aşamasından 16 Nisan’a kadar süren adaletsiz, eşitsiz, hukuksuz, manipülasyona dayalı kampanya sürecinden bağımsız düşünülemeyeceği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Hiç kimse sandıktan çıkan sonucu eşit bir yarışın sonucu gibi gösteremez. Milyonlarca işçinin kıdem tazminatı hakları konusundaki endişeleri devam etmektedir. Her seçim dönemi umutları sömürülen taşeron işçilerinin kadro talebi devam etmektedir. Ülkenin her yerinde her gün işçiler iş kazalarında yaşamını yitirmeye devam etmektedir. DİSK referandum sürecinde işçilerin bu gerçek taleplerini gündeme getirmiş, ‘emeğin hayırı’nı örgütlemeye çalışmıştır. İşsizlerin, emeklilerin, köylülerin, işçilerin, kamu çalışanlarının ve öğrencilerin ekonomik, demokratik haklarını geliştirecek bir öneri olmadığı için anayasa değişikliğine ‘hayır’ demiştir. DİSK memleketin ve işçilerin geleceği için bundan sonra da dikta heveslilerine, sermaye saldırılarına, savaşa ve adaletsizliğe ‘hayır’ demeye devam edecektir.”