DİSK-AR Mayıs raporu: Kadın işsizliği oranı yüzde 30..!

DİSK-AR’ın Mayıs ayı raporunda, işsizlik türlerinde en yüksek kategorinin yüzde 30 ile kadın işsizliği olduğu belirtildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Mayıs ayı “İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nu” açıkladı. Mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Mart 2022’de 8 milyon 356 bin kişi olarak gerçekleşti. DİSK-AR raporunda İŞKUR ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri arasında 1,3 milyon işsiz fark olduğuna dikkat çekti. TÜİK, işsiz sayısını 3 milyon 894 bin kişi olarak açıklamıştı.

DİSK-AR’ın raporunda şu ifadeler yer aldı: “İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayıları son bir yılda yüzde 36,5 artarken, TÜİK’in işsiz sayıları yüzde 8,4 azaldı. İki verinin bu kadar farklı seyretmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. TÜİK’in yıllık işsizlik verilerinde İŞKUR’un bu eğilimi yer almıyor. TÜİK’in yıllık işsizlik verilerinin salgın dönemindeki işten çıkarma yasağı nedeniyle karşılaştırılabilir değildir.”

CİNSİYETE GÖRE İŞSİZLİK ORANI

Raporda cinsiyete göre işsizlik oranlarında kadın işsizliğinin tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olarak görülmeye devam ettiğine dikkat çekilerek şu veriler paylaşıldı:

“TÜİK ve İŞKUR verileri arasında 1,3 milyon işsiz farkı var!

* Geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 356 bin !Kadın işsizliği yüzde 30!

* Geniş tanımlı kadın işsizliği işsizlik türleri arasında en yüksek kategori oldu!

* Geniş tanımlı ve dar tanımlı işsizlik arasındaki fark 11,2 puan!

* Covid-19 salgını döneminde istihdam oranı geriledi!