‘Derin’ ilişkiler ağı yerine DİSK yargılanıyor..!

İşçi Bayramı kutlamaları nedeniyle yargılamalara tepki gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yargının asıl görevinin Türkiye’yi devlet-mafya-siyaset ilişkilerinden korumak olduğuna dikkat çekti: “Hukuksuz bir inadı sürdürerek, 1 Mayıs’ı işçi sınıfına ve bütün İstanbullulara zehir etmekten vazgeçin. Akıl ve hukuk dışı bir inatla ülke yönetilmez.”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu emekçilerin 1 Mayıs 2020’de İstanbul Taksim Meydanı’na gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kapsamında yürümek istedikleri sırada polis saldırısı sonrası gözaltına alınan 15 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması, Çağlayan’daki İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 15 kişi hakkında, “2911 sayılı Kanunun 32/1. maddesine muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın duruşmasına Çerkezoğlu ve çok sayıda kişi katıldı. Başka bir davadan dolayı tutuklu olan Deniz Bakır ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Duruşmada savunma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2020 gününde DİSK binasının önünden temsili bir şekilde Taksim Meydanı’na gitmek için yürüyüş gerçekleştirmek istediklerini hatırlattı. Yürüyüşlerinin polisler tarafından engellendiğini belirten Çerkezoğlu şunları sile getirdi: “1 Mayıs günü resmi tatil olması ve pandemi sebebiyle sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen tüm işçiler çalıştırılıyordu. İktidar en temel hakkımız olan 1 Mayıs’ı kutlamamıza engel oldu” dedi.

Çerkezoğlu, yaşananlara DİSK’in sessiz kalmasının mümkün olmadığının altını çizdi. Yetkililerle birçok görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Çerkezoğlu, “Ancak kendileri tüm görüşmelere rağmen bizi kendi belirledikleri sınırlara sokmak istediler. DİSK, hiç bir zaman başkalarının hükmüne girmeyecek. Öncelikle suçlamaları kabul etmediğimizi, 1 Mayıs’ı kutlamanın bizim hakkımız olduğunu belirtiyoruz. Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler ile bu hakkımızın güvence altına alınmış olduğunu da belirtmek isterim. Tüm dünyada işçilerin ve emekçilerin hakkıdır işçi bayramı. 1 Mayıs suç değildir. Haksız müdahaleyle bir Konfederasyonun üyelerinin, dünya gözü önünde gözaltına alınarak yargılanmaları kabul edilemez. Bu sebeple beraatlarımızı talep ediyorum.”

Yargılanan diğer isimler de Arzu Çerkezoğlu’nun ifadelerine katıldıklarını ifade etti.

Mahkeme heyeti dosyadaki ifadelerin tamamlanması, dosya tutanağında olmasına rağmen ellerinde olmayan görüntü kayıtlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenmesi nedeniyle mahkemeyi 15 Ekim 2021’e erteledi.

Devlet-mafya-siyaset ilişkileri vurgusu

Yargının yapması gerekenin Türkiye’yi devlet-mafya-siyaset ilişkilerinden korumak olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Emredilenleri değil, görevinizi yapın. Artık bu hukuk tanımaz yasalara son verin, 1 Mayıs konusundaki mahkeme kararlarını, Anayasayı ve yasaları görmezden gelmekten vazgeçin. Hukuksuz bir inadı sürdürerek, 1 Mayıs’ı işçi sınıfına ve bütün İstanbullulara zehir etmekten vazgeçin. Akıl ve hukuk dışı bir inatla ülke yönetilmez. Biz 1 Mayıs’ı şarkılarımızla, dilimizde özgürlük türküleriyle ve marşlarımızla çocuklarımızın elinden tutarak Taksim’de kutlamaktan ve 1977’de kaybettiğimiz yoldaşlarımızın anısına sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu isteğimiz son derece haklı ve meşrudur” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından Çerkezoğlu ve emekçiler duruşma salonuna geçti.

Duruşmada Anayasa ve Uluslararası Sözleşme vurgusu

Duruşma öncesi İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen emekçiler, burada açıklama yaptı. “1 Mayıs yasaklanamaz” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “Hak hukuk adalet” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Daha önce de 1 Mayıs ve Taksim’e yürüyüş kararlılıkları karşısında DİSK’e davaların açıldığını belirten DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, kararlılıklarının sürdüğünü söyledi. 1 Mayıs’ın asla yargılanamayacağını vurgulayan Çerkezoğlu, asıl suçu 1 Mayıs’ta Taksim’i işçi sınıfına kapatanların işlediğini dile getirdi.

İstanbul-Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamasının suç olmadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Bu konuda alınan uluslararası kararlar olmasına rağmen tekrar aynı davayı açmaktan vazgeçmiyorlar. Varsın onlar hukuksuzluklarından vazgeçmesin, biz hakkımız olanı istemekten ve Taksim’e sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.