DEDEF’ten kayyıma tepki: “Festival Dersim halkınındır, atanmışların değil”..!

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin Tunceli Valliği ve kayyum Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmek istenmesine tepki gösterdi.

Dersim’de HDP’li belediyeye Tunceli Valisi’nin kayyım atanmasının ardından bölgede belediye destekli sürdürülen kültürel çalışmalara dönük kayyım müdahalesi de yaşanmaya başlandı. 2000 yılından bu yana devrimci kurumlar ve bölge derneklerinin çaba ve emekleri ile düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali de bu yıl kayyım atanmak istenen çalışmalar arasında!

“Festival Dersim halkınındır, atanmışların değil”

Buna tepki gösteren Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), dün İstanbul’daki dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan DEDEF Başkanı Mesut Gerçek, halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarının hukuksuzca gözaltına alındığını ve tutuklandığını, valinin kayyım yoluyla belediye başkan vekilliğine atandığını hatırlatarak “Bugün aynı anlayış festivalimize kayyum atamak istiyor” dedi.

Festivali organize etmek başta DEDEF olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin sorumluluğunda olduğunu belirten Gerçek, “Festival Dersim halkınındır. Siyasi iktidar tarafından atanmışların bu konuda tasarrufu olamaz” diye konuştu.

Festivalin ’90’lı yılların OHAL koşullarında, siyasi iktidarların ve sermayenin Dersim’e yönelik zalim uygulamalarına karşı ortaya çıktığını hatırlatan Gerçek, “Sokağa çıkma yasaklarıyla, baskıyla oluşturulmuş korku çemberini kırdı” dedi.

“Kayyım atamak istedikleri moral ve direnme gücümüzdür”

Bugün festivalin kayyım tarafından devlet törenine dönüştürülmek istendiğine vurgu yapan Gerçek, “Kayyım atamak istedikleri halkımızın moral ve direnme gücüdür. Asla kabul etmiyoruz. Festivalin içinin boşaltılmasına, karakterinin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Halklarımızı ve kurumlarımızı bu uğursuz girişimi boşa çıkarmaya çağırıyoruz. Hangi partiden olursa olsun halkımızın iradesini temsil etmesi gereken tüm seçilmişleri bu kayyum oldu-bittisine karşı tavır almaya çağırıyoruz” dedi.