Darbe Terörü Sürüyor: Emniyet: İstanbul’da 3 bin 79 kişi tutuklandı, 435 kişi halen gözaltında ..!

12.00 İstanbul Emniyet Müdürlüğü, darbe girişiminin ardından yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 5 bin 279 kişiden 3 bin 79’unun tutuklandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, gözaltına alınanlardan 3 bin 17’sinin askeri personel, 93’ünün emniyet personeli, 432’sinin hakim ile savcı, 13’ünün merkez valisi, vali yardımcısı ve kaymakam, 692’sinin kamu görevlisi, 147’sinin akademisyen, 80’inin gazeteci, 86’sının iş insanı, 719’unun ise değişik meslek gruplardan olduğu belirtildi.

Adli makamlara sevk edilen toplam 5 bin 279 kişiden 3 bin 79’unun tutuklandığı kaydedilirken, bin 74 kişinin hakkında adli kontrol hükümleri uygulandığı, 691 kişinin ise serbest bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada 435 kişinin ise gözaltı işlemlerinin devam ettiği ifade edildi.

05.00 Gülen Cemaati’nin medya yapılanmasına dair soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen gazeteciler Murat Aksoy ve Mutlu Çölgeçen’le birlikte, şarkıcı Atilla Taş ve Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu tutuklandı.

Gözaltına alınan isimlerden Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Dinçer Gökçe, İskender Yunus Tiryaki, Levent Arap, Murat Aksoy, Mutlu Çölgeçen ve Ayhan Şimşek tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti.

Sabaha karşı hakimlik sorguları biten şüphelilerden Atilla Taş ile gazeteciler Murat Aksoy, Mutlu Çölgeçen ve Ulusal Parti Genel Başkanı ve Türk Solu Gazetesi baş yazarı Gökçe Fırat Çulhaoğlu ‘örgüt hiyerarşisine dahil olmaksızın örgüte bilerek, isteyerek yardım etmek’ gerekçesiyle tutuklandı.

Mahkeme, Dinçer Gökçe, İskender Yunus Tiryaki, Levent Arap ve Ayhan Şimşek’in ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

01.00 Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Zaman gazetesi eski imtiyaz sahibi Alaeddin Kaya tutuklandı.