CUMARTESİ ANNELERİ: KAYGILIYIZ HURŞİT KÜLTER NEREDE?

Cumartesi Anneleri, oturma eylemlerinin 587. haftasında bir kez daha “Hurşit Külter nerede?” diye sordu.!

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, 27 Mayıs 2016’da gözaltına alındı. 7 gün Gümüştepe Özel Harekât Şube Müdürlüğünde tutulduktan sonra, 3 Haziran 2016’da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğüne ilişkin beyanlara rağmen hala yetkililerden ve AKP Hükümeti’nden bir açıklama yok.

Cumartesi Anneleri, 30 gün geçmesine rağmen Külter’in nerede olduğuna ilişkin resmi bir açıklama yapman AKP/Saray iktidarı ve Şırnak’taki yetkililere seslendi: “Hurşit Külter nerede?”

Eylemde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, 30 gündür Şırnak Valiliği ve diğer kurumlar ile Meclis’e yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını söyledi. Başvurulara “böyle bir isim gözaltına alınmamıştır” yanıtının verildiğini hatırlatan Encü, Külter’in gözaltına alınmadan önce “Etrafım sarıldı ya gözaltına alacaklar ya da katledecekler” şeklinde mesaj attığı söyledi. Külter’in gözaltına alınması ve sonrasında götürüldüğü yerlere ilişkin tanıkların olduğunu belirterek, “Biliyoruz, Hurşit Külter’i devlet gözaltına aldı” dedi.

’90’lı yıllarda faali meçhul cinayetlerin yoğun yaşandığı Şırnak ve çevresinde yine aynı uygulamaların yaşandığını ifade eden Encü, “Biliyoruz, Hurşit Külter gözaltında. Şırnak halkı ve seçilmiş temsilciler olarak Külter’in kaybedilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

ANNE KÜLTER: ALLAH KİMSENİN YÜREĞİNİ ACITMASIN

Sağlık sorunlarından dolayı yolculuk yapamayan Külter’in annesi Kerime Külter, bu hafta da ses kaydıyla Cumartesi Meydanı’ndan sesini yükseltti.

27 Mayıs’tan beri oğlunu bulmak için çabaladıklarını söyleyen Kerime Külter şöyle devam etti: “Bütün anneler el ele versin. Kürt de, Türk de bütün annele aynıdır. Biz barış istiyoruz. Yeter artık daha ne zulmediyorsunuz bize. Ne olursa olsun oğlumu bulmak için mücadele edeceğiz. Allah kimsenin yüreğini acıtmasın.”

SORUŞTURMA AÇILDI AMA İLERLEME YOK

Haftanın açıklamasını Ümit Tekay Dişli okudu. 30 gündür bakanlık ve adli makamlara yapılan başvuruların yanıtsız kaldığını, yetkililerin İHD avukatlarına bilgi vermediğini söyledi. Dişli, 14 Mart’tan beri Şırnak’ta, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası insan hakları belgelerine aykırı bir şekilde devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle, avukatlar kente alınmadığı, savcılık ve karakollara ulaşmadıkları, tanıklarla görüşmedikleri için açılan soruşturmada bir ilerleme olmadığını söyledi.

BAKAN IŞIK’TAN ‘İNCELEME YAPILIYOR’ İDDİASI

Dişli, “Zorla kaybetme iddiaları karşısında dakikalar önemliyken, yaşamı risk altında bulunan kişinin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin acilen alınması gerekirken, hükümetten hala resmi bir açıklama yapılmadı” HDP milletvekillerinin verdiği soru önergesine 28 gün sonra yanıt veren Savunma Bakanı Fikri Işık’ın, “İçişleri Bakanlığı bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirmiş, şu anda bu inceleme devam etmektedir” yanıtıyla yetindiğini söyledi.

SONUCA VARILACAĞINA DAİR ENDİŞELİYİZ

Yıllardır gözaltına kayıplara karşı mücadele eden kayıp yakınları olarak, sonuca götürecek hiçbir işlem yürütülmeden soruşturmanın sürüncemede bırakıldığına defalarca tanıklık ettiğini hatırlatan Dişli, bakanın bu açıklaması karşısında yürütüldüğü iddia edilen incelemeden bir sonuca varılacağına dair endişe duyduklarını vurguladı.

‘DERİN ENDİŞE DUYUYURUZ’

Dişli, 30 gündür “Hurşit Külter nerede?” sorusunun yanıtsız kalmasından, Külter’in akıbetinin açığa çıkarılması için gerekli siyasi iradenin gösterilmemesinden, Külter’den haber alınamamasını görmezden gelen ve halkın haber alma hakkını engelleyen ana akım medya karşısında derin endişe duyduklarını da vurguladı.

Külter’in gözaltında kaybedilmek istendiğine dair kuvvetli emareler olduğunu düşündüklerini belirten Dişli, bunun yeni gözaltında kayıplar dalgasının başlangıcı olmasından kaygılandıklarını altını çizdi.

“Gözaltında kaybetme, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olması nedeniyle, tüm insanlık ailesini ve insanlık onurunu hedef alır” diyen Dişli, Külter şahsında, insanlık ailesini hedef alan bu saldırı karşısında sorumluluk duyan her bireyi ve kurumu, uluslararası kamuoyunu, derhal harekete geçmeye çağırdı ve ekledi: “Herkesi Kerime Külter’in ‘Oğlum nerede?’ sorusuna ‘Hurşit Külter nerede?’ diyerek eşlik etmeye çağırıyoruz.”