Cumartesi Anneleri Düzgün Tekin’in akıbetini ve faillerini sordu..!

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkarılıp yargılanması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 914’üncüsünü online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde sosyalist kimliğiyle bilinen ve 27 yıl önce İstanbul’da bulunan Güneşli Evren Mahallesi’ndeki evinden ayrıldıktan sonra kaçırılan ve işkenceyle öldürülen Düzgün Tekin’in (21) akıbeti soruldu. Açıklamayı Cumartesi insanlarından avukat Ümmühan Kaya yaptı.
Kaya, yetkililerin sergilediği kayıtsızlığın bir işkence yöntemi olduğunu vurgulayarak, “Bu bir suçtur” dedi. 27 yıl önce kaybettirilen Düzgün Tekin’in hikayesini anlatan Kaya, ilk olarak Tekin’in annesi Elif Tekin’in yıllar önce “Oğlum Düzgün neredesin? Seni bulmak için Cumartesi Anneleri’ne katıldım. Cevapsızım, yönsüzüm!” sözlerini anımsattı.
Evin önünde bekleyen otomobil
Düzgün Tekin’in kaybettirildiği dönemde sendikal mücadele yürüttüğünü aktaran Kaya, Tekin’in o dönem ailesine polisler tarafından sürekli takip edildiğini söylediğini belirtti. Tekin’in kendisini takip eden aracın plakasını yazıp eve bıraktığını belirten Kaya, ailesinin evinin önünde sürekli sivil giyimli kişilerin otomobil içerisinde beklediğini ifade etti. Kaya, “Düzgün Tekin 21 Ekim 1995 tarihinde, İstanbul Güneşli Evren Mahallesi’ndeki akrabasının evinden Bayrampaşa’daki işyerine gitmek için çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. O günden sonra evin önünde bekleyen otomobil de bir daha gelmedi” diye konuştu.
İtirafçı Açık: Sorgulanarak öldürüldü
Tekin’in kaybedilmesinden sonra ailesinin tüm resmi kurumlara başvurduğunu ve o süreçten sonra İHD’nin yasal süreç başlattığını, AF Örgütü’nün kampanya düzenlediğini aktaran Kaya, Tekin’in kaybedilmesinden 18 ay sonra JİTEM’e bağlı itirafçı Kasım Açık’ın Tekin hakkında açıklama yaptığını anımsattı. Kaya, itirafçı Açık’ın beyanlarına dair şunları söyledi:
Basına da yansıyan itiraflarda Açık, Düzgün Tekin’in kendisinin de içinde bulunduğu itirafçılar, polis memurları ve askerlerden oluşan JİTEM birimi tarafından sorgulanarak öldürüldüğünü söyledi. Düzgün’ün bedenini de Edirne yakınlarında askeri alan içinde bulunan Çadırkent çöplüğüne gömdüklerini anlattı. Düzgün’ün eşkâl bilgilerini ve üzerindeki giysilerini tarif eden Kasım Açık, olay yeri ile ilgili de bir kroki çizdi.
Etkin soruşturma yürütülmedi
İtirafçı Açık’ın bu açıklamalarının ardından 27 Mayıs 1997 tarihinde Tekin’in ailesinin arama çalışmaları için Çadırkent’e gittiğini belirten Kaya, yetkililerin de o süreçte göstermelik bir arama çalışması başlattığını fakat bir sonuç alınamadığını hatırlattı. Kaya, “Kasım Açık’ın itirafları kendi el yazısı ve imzası ile savcılığa verilse de etkin bir soruşturma yürütülmedi. Bugüne kadar yetkili makamlardan Düzgün Tekin’in akıbetine yönelik hiçbir açıklama yapılmadı, hukuk işletilmedi ve dosya cezasızlık zincirinin bir halkasına dönüştürüldü” diye belirtti.
‘Dağlar, taşlar, kuşlar bana yön verin’
Çadırkent’teki çöplükte elleriyle oğlunun kemiklerini bulmaya çalışan baba Veli Tekin’in oğluna kavuşamadan yaşamını yitirdiğini, annesi Elif Tekin’in hala oğluna kavuşmayı beklediğini ifade eden Kaya, anne Tekin’in Galatasaray Meydanı’nda gerçekleşen bir eylemde, “Dağlar, taşlar, kuşlar bana yön verin, ben oğluma kavuşayım” diye haykırdığını dile getirdi.